Martin Půta by rád podruhé obhájil post libereckého hejtmana, ODS povede do voleb Ramzer

Martin Půta by rád podruhé obhájil funkci hejtmana Libereckého kraje, pokud ovšem dostane důvěru svých kolegů z hnutí Starostové pro Liberecký kraj. „Příprava kandidátky pro krajské volby, které by měly být na podzim příštího roku, je ale teprve na začátku, rozhodovat se o ní bude až v březnu,“ řekl Půta. Podobně je na tom většina politických subjektů v kraji.


Martin Půta. Foto: Tomáš Tesař

Jasno o lídrovi mají už občanští demokraté, jejich kandidátku do krajských voleb povede stejně jako před čtyřmi lety frýdlantský starosta a krajský předseda ODS Dan Ramzer. „Jsem schválený jako lídr už od dubna," řekl Ramzer. Ještě v listopadu chtějí o lídrovi kandidátky rozhodnout Piráti, kteří půjdou do krajských voleb v kraji potřetí. „Chystáme samostatnou kandidátku, byl jeden návrh na vytvoření koalice, ale hlasováním krajského fóra neprošel," řekl krajský předseda Ondřej Kolek.

Samostatnou kandidátku nepostaví TOP 09

ANO, sociální demokraté, komunisti, ale také třeba v minulosti úspěšné hnutí Změna pro Liberecký kraj počítají s tím, že o podobě svých kandidátek i jejich lídrech budou rozhodovat až v únoru či březnu příštího roku. Samostatnou kandidátku připravuje i SPD. „Neuvažujeme o tom, že bychom s někým tvořili koalici," řekl krajský předseda Radovan Vích.

Samostatnou kandidátku naopak pravděpodobně nepostaví TOP 09, která v kraji jedná o spolupráci se Starosty, s nimiž už spolupracovala v roce 2012. V minulých volbách kandidovala TOP 09 samostatně, do krajského zastupitelstva se však nedostala. Společnou kandidátku měla TOP 09 se Starosty i při letošních volbách do Evropského parlamentu.

V posledních krajských volbách vybírali voliči v Libereckém kraji z 19 kandidátek politických stran a hnutí. Krajský úřad odmítl zaregistrovat pouze kandidátku „Šance schopným jistoty všem", která nebyla podána v souladu se zákonem. Do zastupitelstva se dostalo jen sedm z nich, což bylo nejvíc v dosavadní historii kraje. K urnám přišlo 35,91 procenta voličů.

Volby v roce 2016 vyhráli Starostové pro Liberecký kraj v čele s tehdejším hejtmanem Půtou. Byl tak prvním hejtmanem v kraji, který dokázal funkci obhájit. Starostové vyhráli s výrazným náskokem, hlas jim dala téměř třetina voličů a získali v zastupitelstvu 18 míst ze 45. Druhé skončilo ANO s devíti mandáty, třetí byli komunisté. Za nimi skončily ČSSD, ODS, Změna pro Liberecký kraj a Koalice SPD a SPO. Kraji vládne koalice starostů s ANO, ČSSD a ODS, dohromady má 35 křesel.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE