Maxim Velčovský, Zdeněk Lhotský, Rony Plesl a další. Známí umělci vstoupili do bitvy o legendární sklářskou školu

Zhruba dvě stovky umělců, pedagogů, galeristů a respektovaných odborníků, mezi nimiž nechybí jména známých výtvarníků Maxima Velčovského, Zdeňka Lhotského nebo Ronyho Plesla, se podepsaly pod dokument, který vyzývá radní Libereckého kraje k řešení situace na legendární Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě. V otevřeném dopisu signatáři upozorňují politiky mimo jiné na pozvolný propad úrovně i prestiže školy, ale i ztrátu její pověsti. Kritika míří zejména na ředitele školy Libora Doležala. Ten ji však odmítá.


Jedním ze signatářů výzvy je i designér Maxim Velčovský. Foto: Lasvit

K výzvě, kterou iniciovali kurátorka a emeritní profesorka University v Sunderlandu ve Velké Británii Sylva Petrová a akademičtí malíři Ivana Šrámková a Zdeněk Lhotský, se připojily desítky dalších osobností, absolventů a jejich podporovatelů. Autoři textu poukazují mimo jiné na nekoncepční a chaotické zásahy do osvědčeného běhu školy.

„Spolu s radikálními personálními změnami u nás vyvolávají obavy z nezvratného vývoje směrem k marginalizaci této instituce. Desítky let budovaná pověst této vzdělávací instituce se ničí,” píše se v prohlášení, které jeho tvůrci odeslali minulý pátek Radě Libereckého kraje. 

S obsahem dokumentu se ztotožňují i známí čeští výtvarníci, například designér Maxim Velčovský, sklářský výtvarník Rony Plesl, výtvarník Jiří David, architekt Jiří Pelcl nebo publicista Michael Třeštík.

Signatáři upozorňují, že v zájmu zachování kvality výuky a dobrého jména školy podporují „účinné řešení“, tedy odvolání stávajícího ředitele. A zároveň vypsání transparentního výběrového řízení, kde aspiranti na tuto pozici obhájí před komisí s účastí nezávislých a fundovaných odborníků svůj názor na budoucnost této umělecké instituce.

Její současný ředitel Libor Doležal, který legendární školu na severu Čech vede čtvrtým rokem, v poslední době čelil kritice rodičů a absolventů. Ti mu opakovaně vyčítají například direktivní vedení, podivné personální změny, nedostatečnou propagaci, ale i závažná pochybení, která letos v dubnu při namátkové kontrole provozu odhalili zaměstnanci oblastního inspektorátu práce.

Současný ředitel sklářské školy v Železném Brodě Libor Doležal. Foto: Tomáš Tesař

Doležal na kritiku a stížnosti, které skupina jeho odpůrců už dříve zaslala i zřizovateli školy – Libereckému kraji, reaguje odmítavě. 

„Kvůli kontinuálním stížnostem mých kritiků jsme pravděpodobně nejkontrolovanější školou v Libereckém kraji. A není jen mým úspěchem, že jsme všechny kontroly absolvovali bez závažných pochybení. Pravidelně se zodpovídáme našemu zřizovateli, školní inspekci, i mými kritiky tolikrát zmiňované odborné veřejnosti,“ napsal před několika dny v odpovědi na jiný otevřený dopis rodičů a absolventů školy její ředitel Doležal.

„S odbornou veřejností, jak z řad umělců, tak komerční sféry, jsme v úzkém kontaktu. A jsem jim vděčný za zpětnou vazbu. Pochvalnou i kritickou. Každá konstruktivní kritika nás posouvá kupředu. A s každým kritikem jsem připraven diskutovat. Pokud ale diskusi vystřídají ultimáta a výhružky – například stížnostmi do médií, hejtmanovi, senátorovi, policii – pak jednání ukončuji,“ dodal ředitel s tím, že je přesvědčený, že důvodem pro výměnu vedení školy mimo funkční období by měla být manažerská pochybení při řízení školy, nikoliv však hlasitý pokřik skupiny lidí, jejichž jediná zkušenost se školstvím většinou je, že do školy někdy chodili. 

Liberecký kraj jako zřizovatel se situací na sklářské škole v Železném Brodě v minulosti už zabýval. Podle signatářů aktuální výzvy a jejich podporovatelů ale zatím bezúspěšně. 

„Vážená rado, vážený pane hejtmane, současnou situaci ve škole lze bez nadsázky považovat za krizový stav,“ apelují autoři dopisu na představitele kraje.

Setkání rady kraje se konalo dnes dopoledne. O situaci v železnobrodské umělecké škole ale politici nejednali. Náměstek hejtmana Petr Tulpa (SLK), který má na starosti řízení rezortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti, ho nezařadil do programu kvůli žádosti školské rady. Ta ho požádala o schůzku právě na téma krize v umělecké škole.

„Osobně z toho nejsem nadšený, protože to znamená odložení řešení problému o další týden, což fungování a pověsti školy rozhodně neprospívá,“ reagoval krátce po jednání rady hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

Na dotaz, zda spory mezi ředitelem školy a skupinou kritiků existují dlouhodobě, hejtman reagoval: „Je pravda, že k problémům tam dochází delší dobu. V podstatě poslední čtyři roky. Někdy byly intenzivnější, jindy méně. Rada je nicméně kolektivní orgán a je na každém z členů, aby si k jednotlivým případům shromáždil informace a rozhodl se, jaký názor zaujme. Za sebe to vnímám tak, že umělecká škola bezpochyby nemůže fungovat bez kvalitního uměleckého vedení.“

Kdy přesně se radní sejdou, aby evidetně citlivý problém v jedné ze středních škol regionu vyřešili, nyní není jasné. Nelze vyloučit, že tak stane brzy po jednání se školskou radou, které se má konat příští týden.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE