Městem pro byznys desetiletí v Libereckém kraji je Jablonec

Nejlepším místem pro podnikání v Libereckém kraji za posledních deset let je Jablonec nad Nisou. Výsledky soutěže organizátoři zveřejnili v Liberci. Ve výzkumu se posuzovaly dlouhodobé výsledky měst z hlediska podnikatelského prostředí a přístupu veřejné správy.


Foto: Jan Stránský

Jablonec v Libereckém kraji za posledních deset let vyhrál pětkrát a navíc skončil třikrát druhý a jednou třetí. V republikovém měřítku byl na tom nejlépe v roce 2017, kdy skončil čtvrtý v hodnocení 205 obcí s rozšířenou působností a 22 pražských městských částí. „V celorepublikové TOP 10 se pětačtyřicetitisícové město opakovaně umísťuje například vysokým počtem podnikatelů nebo kvalitní podporou webových stránek," uvedl za organizátory soutěže David Pavlát. To podle něj dokládá, že podnikatelé naleznou na stránkách města v přehledné formě vše potřebné, co potřebují ke své činnosti a pro komunikaci s veřejnou správou. V Jablonci nad Nisou se také daří držet na nízké úrovni dlouhodobou nezaměstnanost.

Primátor Jablonce Jiří Čeřovský (ODS) řekl, že přes úspěch v soutěži je co zlepšovat. Zmínil dopravní infrastrukturu. „Snažíme se to řešit, je to ale na delší dobu," řekl. Za výhodu i nevýhodu města považuje jeho polohu. „Jablonec je zasazený v krásném prostředí, je jím ale limitován. Nemůžeme nabídnout podnikatelům plochy, kde bychom vytvořili průmyslovou zónu, to objektivně Jablonec nabídnout nemůže," dodal.

Na druhém místě v Libereckém kraji v konkurenci deseti měst s rozšířenou působností skončil Železný Brod, který krajské kolo za posledních deset let vyhrál třikrát a v republikovém měření byl nejlépe 17. v roce 2014. „Kvalitních výsledků dosahuje zejména v oblasti přístupu veřejné správy," uvedl Pavlát. Třetí je Turnov, který jednou vyhrál krajské kolo a v ČR byl nejlépe 14. před devíti lety.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE