Mezi stovkou nejbohatších Čechů jsou zakladatel Jablotronu Dědek i šéf Preciosy Karl, oba si finančně polepšili. Nejmajetnějším Čechem je českolipský rodák Kellner

V aktuálním žebříčku nejbohatších Čechů, který vydal magazín Forbes, figurují tři byznysmeni z Libereckého kraje. Majetek zakladatele Jablotronu Dalibora Dědka čítá podle Forbesu šest miliard korun a meziročně stoupl o sto milionů. Šéf Preciosy, ale i fotbalového Slovanu Ludvík Karl, disponuje majetkem ve výši 3,5 miliardy, přičemž za poslední rok si polepšil o 500 milionů. A absolutně nejbohatším Čechem je českolipský rodák, muž který studoval a mládí prožil v Liberci, Petr Kellner.


Dalibor Dědek. Foto: Tomáš Tesař

Dalibor Dědek je v žebříčku Forbesu na 37. místě. Zatímco jeho ostatní konkurenti v žebříčku zpravidla jezdí v luxusních limuzínách nebo v pohodlných SUV (Ludvík Karl podle Forbesu řídí Mercedes-Benz, Petr Kellner Range Rover Sport), v kolonce auto je u Dědka uvedena Škoda Yeti. Což odpovídá jeho životní strategii, kdy za „věci“ příliš neutrácí.

Liberecké Zprávy před časem přinesly s Daliborem Dědkem rozhovor o jeho kosmických plánech. Kromě jiného v něm přiznal, že si chtěl koupit letenku do vesmíru. Nápad utratit nemalou částku peněz za letenku do vesmíru ho pokoušel v době, kdy přišla jedna z velmi atraktivních nabídek na prodej společnosti Jablotron, kterou spoluzaložil a řadu let také stoprocentně vlastnil. Z nabídky na výlet za planetami, který si může dovolit jen málokdo, ale nakonec sešlo, protože známý byznysmen a filantrop si prý uvědomil, že lepší bude investovat do něčeho důležitějšího.

„Hrome, Dědku, co si koupíš?“

„Říkal jsem si: Hrome, Dědku, co si za to koupíš, co s tím uděláš? Pak jsem si ale uvědomil, že ta suma je vlastně relativně malá na to, abych utrácel za lístek na Space X. Ale víte co, tohle by stejně nebylo to pravé. Co bych viděl? Planety víc zblízka? To mě mnohem víc láká, že jsme udělali třeba startup s matematicko-fyzikální fakultou v Praze, kde bádáme nad vývojem palivových článků,” vysvětlil před časem Libereckým Zprávám.

A dodal, že čím je starší, tím více si přeje pochopit, jak vše kolem nás funguje. „Co je smyslem toho, proč jsme tady. A co celý ten obraz, ať už se na to dívám ve smyslu, z čeho jsme stvoření, až po to, co nás vlastně utváří, znamená. To mě skutečně láká a zajímá.“

Rozhovor Libereckých Zpráv s Daliborem Dědkem čtěte zde

Ludvíka Karla, jenž v žebříčku obsadil 67. místo, charakterizuje Forbes takto: „Ludvík Karl, vládce skupiny Preciosa, se ve společnosti objevuje jen zřídka a s médii nekomunikuje vůbec. Jeho podnikání se dělí mezi výrobu skla a křišťálových komponentů, které dostávají různé využití. Ať už v divizi Preciosa Lustry, jež prochází zásadní proměnou a chce se více orientovat také na menší zákazníky, nebo v divizi Preciosa Ornela, která dodává perličky a perle do celého světa. A také například do autoprůmyslu. Karl skupinu řídí spolu s manželkou a dvěma syny, kteří se věnují hlavně obchodu v cizině. Preciosa denně zpracuje 40 tun skla, má 16 zahraničních zastoupení a patří mezi nejznámější české značky. Firma má už přes 20 let vlastní nadaci, která za tuto dobu rozdělila téměř 200 milionů korun. Letos udělala na svoje poměry nebývalý krok, prodala polovinu firmy Vinolok, jež vyrábí skleněné zátky, do rukou největšího výrobce korku Amorim.“

Crystal Valley převzal Liberecký kraj

Jak před časem uvedly Liberecké Zprávy, Liberecký kraj nedávno od Karla získal ochranné známky Crystal Valley a Křišťálové údolí, které chce využít k rozvoji turistiky. Cílem je přilákat do kraje turisty na tradiční výrobu skla, bižuterie a šperků. Kraj se zavázal investovat do rozvoje značky v příštích třech letech 12 milionů korun. Na plné využití potenciálu značky budou ale podle majitele Preciosy Ludvíka Karla třeba stamiliony. Značky Křišťálové údolí a Crystal Valley registroval podnik zhruba před pěti lety v České republice, Evropské unii a později i v Číně a Arabských emirátech. Jsou to oblasti, kde Preciosa nejvíc podniká. „My jsme do té značky investovali desítky milionů. Věřím tomu, že se potenciál, který v té značce je, podaří využít. Může pomoci celému Libereckému kraji a každému Liberečákovi,“ řekl Karl.

Abychom byli přesní, Liberecký kraj má v žebříčku i dalšího zástupce. Nejbohatším Čechem je s 350 miliardami Petr Kellner. Českolipský rodák, muž, který v Liberci prožil mládí a v roce 1982 v Liberci vystudoval Střední ekonomickou školu. Podle informací Libereckých Zpráv se do Liberce relativně často vrací za svými přáteli ze studií.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE