MfD: Kontrola v TSML zjistila předražené zakázky i chaos v účetnictví

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní MfD.


Foto: TSML

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů.

Nezávisle na výsledcích auditu připravuje Liberec transformaci obchodní společnosti na příspěvkovou organizaci. Končí totiž dlouhodobé smlouvy TSML s městem a radnice se obává, že v nových veřejných soutěžích by neuspěla. Své příspěvkové organizaci může město zakázky zadat přímo. Nová organizace vznikne už k 1. lednu 2020. Zpočátku nebude vykonávat žádnou aktivitu, práce, techniku a lidi by měla převzít až po skončení zimní údržby, nejpozději od 1. května.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE