Miliardář Dědek: „Chtěl jsem koupit let do vesmíru, ale naštěstí jsem si zachoval zdravý rozum”

Úspěšný jablonecký podnikatel a jeden z nejbohatších lidí v zemi Dalibor Dědek z firmy Jablotron v rozhovoru pro Liberecké Zprávy patrně poprvé věřejně přiznal, že svého času vážně uvažoval o tom, že si zaplatí soukromý let do kosmu. V obsáhlém interview mimo jiné popisuje, proč se na rok odstřihnul od informací, a kvůli čemu se příliš často neobjevoval v médiích.


Podnikatel a spolumajitel firmy Jablotron Dalibor Dědek. Foto: Tomáš Tesař

Nápad utratit nemalou částku peněz za letenku do vesmíru ho pokoušel v době, kdy přišla jedna z velmi atraktivních nabídek na prodej společnosti Jablotron, kterou spoluzaložil a řadu let také stoprocetně vlastnil. Z nabídky na výlet za planetami, který si může dovolit jen málokdo, ale nakonec sešlo, protože známý byznysmen a filantrop si prý uvědomil, že lepší bude investovat do něčeho důležitějšího.

„Je pravda, že svého času jsem o tom uvažoval, ale naštěstí jsem si zachoval chladnou hlavu a zdravý rozum. Nakonec jsem tu myšlenku opustil,” uvedl v rozhovoru pro Liberecké Zprávy miliardář Dalibor Dědek.

Svého času investoři za Jablotron nabízeli takové peníze, že byl jen kousek od rozhodnutí, si vesmírnou cestu dopřát. „Říkal jsem si: Hrome, Dědku, co si za to koupíš, co s tím uděláš ? Pak jsem si ale uvědomil, že ta suma je vlastně realivně malá na to, abych utrácel za lístek na Space X. Ale víte co, tohle by stejně nebylo to pravé. Co bych viděl? Planety víc zblízka? To mě mnohem víc láká, že jsme udělali třeba startup s matematicko-fyzikální fakultou v Praze, kde bádáme nad vývojem palivových článků,” vysvětluje známý český miliardář.

A dodává, že čím je starší, tím více si přeje pochopit, jak vše kolem nás funguje. „Co je smyslem toho, proč jsme tady. A co celý ten obraz, ať už se na to dívám ve smyslu, z čeho jsme stvoření, až po to, co nás vlastně utváří, znamená. To mě skutečně láká a zajímá víc, než let do kosmu.”

Více o tom, proč už nikdy nechce do politiky, o migraci, o médiích, hodnotě čínské práce, důležitosti setrvání v Evropské unii, ale také o jeho oblíbené fyzice nebo „slepé cestě" v byznysu se solární energií a elektromobilitou, si můžete přečíst ve velkém rozhovoru s Daliborem Dědkem tuto neděli 13.1.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE