Milion chvilek pro demokracii. V sobotu se do akce Kroky pro demokracii, která má vyvinout tlak na Babiše, zapojí Jablonec, Česká Lípa i Semily

Při celorepublikové akci Kroky pro demokracii se v sobotu uskuteční více než 130 pochodů na různých místech České republiky, jejichž účelem bude zejména obecná podpora demokracie. V Libereckém kraji se zapojí například Jablonec nad Nisou, Česká Lípa nebo Semily.


Pořadatelé v jednotlivých obcích mohou podle místopředsedy spolku Benjamina Rolla pojmout svoje akce také jako výzvu k vysvětlení rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo.

Milion chvilek letos organizoval sérii demonstrací za nezávislost justice, protesty se ale postupně zaměřily i proti Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi.

Původně mělo jít o pochody, výlety, výšlapy či průvody, jejichž vyzněním měla být obecná podpora demokracie a soudržnosti mezi lidmi a důraz na to, že právě společnými zážitky se buduje občanská společnost. „Po potvrzení zastavení trestního stíhání Andreje Babiše jsme organizátory a účastníky vyzvali, že akci mohou pojmout i jako veřejnou výzvu k důkladnému vysvětlení tohoto rozhodnutí a k upozornění na jeho důsledky," doplnil Roll.

Pražské městské státní zastupitelství nedávno zastavilo trestní stíhání Babiše i dalších obviněných v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo. Rozhodnutí je pravomocné. Nejvyšší žalobce Pavel Zeman může usnesení zrušit, na přezkoumání má tři měsíce.

Další velkou demonstraci proti premiérovi Babišovi a za nezávislost justice Milion chvilek už dříve oznámil na 16. listopad, konat se bude na pražské Letné. Dosavadní protesty vyvrcholily červnovou demonstrací na témže místě, která byla největší od roku 1989. Podle organizátorů na ni dorazilo čtvrt milionu lidí, podle operátora T-Mobile 283 000 lidí, policie operovala s číslem kolem 200 000 lidí.

Co kde lidé chystají

BENECKO, vrch Žalý, 11:59
Půjde o výstup na vrch Žalý, kde stojí jediná kamenná rozhledna v Krkonoších. Na místě zazní hudba, zapálíme oheň a vystoupí několik řečníků. Předpokládáme zhruba hodinové setkání, které symbolicky začne přesně za 1 minutu 12 hodin.

ČESKÁ LÍPA, Jindřicha z Lipé, 10:00
Půjdeme z České Lípy (sraz před Knihomilem v ul. Jindřicha z Lipé v 10:00) přes Písečnou na Svojkov, kde navštívíme poutní místo s hlubokou tradicí Modlivý důl a sejdeme přes skalní divadlo do Sloupu v Čechách do hospůdky „Chata pod hradem". Na zastávkách budeme besedovat o aktuálních otázkách, zazní krátké proslovy a citace T. Halíka, T.G. Masaryka a V. Havla, zazní písně Hanuše Velebného. Cestou a v cíli se setkáme s dalšími příznivci z širokého okolí a Nového Boru.

HEJNICE, před kostelem Navštívení Panny Marie, 14:00
Společná procházka z parku před kostelem k Lípě republiky.

JABLONEC NAD NISOU, Petřínská, 18:00
V podvečerních hodinách se zapálenými ohýnky, svíčkami výstup na rozhlednu Petřín, kde je krásně vidět celý Jablonec - ve smyslu „Zapáleně na Petřín". Společně s blízkými i neznámými lidmi budeme sdílet radost z toho, že žijeme v krásné zemi, kde žijí báječní lidé , kterým není svět kolem lhostejný. Nahoře budeme podávt malé občerstvení, zahrajeme několik písniček, symbolicky zapálíme oheň za dobrou vůli, lásku a naději („Naděje je stav ducha, který dává smysl našemu životu." Václav Havel ).

JILEMNICE, vrch Žalý, 11:59
Půjde o výstup na vrch Žalý, kde stojí jediná kamenná rozhledna v Krkonoších. Na místě zazní hudba, zapálíme oheň a vystoupí několik řečníků. Předpokládáme zhruba hodinové setkání, které symbolicky začne přesně za 1 minutu 12 hodin.

KRKONOŠE, Sněžka
Zástupci krkonošských obcí, měst a městeček se sejdou na Sněžce, aby zde společně podepsali Memorandum „Krkonoše bez Babiše". Proběhne zde speciální program, zazní i hudba a promluví Václav Havel. Mezi nebem a zemí je totiž možné úplně vše. Počet účastníků vzhledem k chráněnné krajinné oblasti bude omezen.

PRAMEN LABE, 15:00
Výlet na hřebeny Krkonoš. Sraz účastníků ze všech směrů (od Rokytnice, Harrachova, Rezku, Benecka a Jilemnice, Míseček, Špindlerova Mlýna, cyklistů od Masarykovy horské silnice a těch, co vyjedou pendlbusem na Zlaté návrší je půl hodiny před samotným setkáním na rozcestí U čtyř pánů. Odtud se vydáme společně k prameni Labe. Účastníci s malými dětmi mohou zaparkovat na Horních Mísečkách, odtud jede od Jilemnické boudy pendl k Vrbatovce ve 13.45. Pak je to už jen 2 km po rovině. Cyklisté mohou dojet po asfaltu až ke Čtyřem pánům, pak půjdou s ostatními kilometr pěšky, aby si mohli popovídat. O co půjde? O všechno, jako vždycky! Naši dávní pohanští předkové podle legend u pramene Labe obětovali kohouty...co zbylo na nás? Není nám to jedno!

SEMILY, Riegrovo náměstí, 18:00
Sejdeme se na náměstí, kde proběhne zhruba hodinový program, včetně několika řečníků, prokládané hrou na kytaru. Uvítáme příspěvky dalších příchozích formou Hyde parku. Přečteme také společné prohlášení Milionu chvilek. Po skončení můžeme zajít na kávu do nedaleké kavárny.

SMRŽOVKA, Buková hora, 14:00
Výšlap na Bukovou horu nad Smržovkou. Výchozí místo - turistický rozcestník Záhoří - sraz ve 14 hod. Na Bukové hoře - občerstvení z vlastních zdrojů, pro děti hledání pokladu, společné foto. Zpět stejnou cestou až do restaurace U Potoka, zde posezení u piva, možnost společného ohně.

STARÉ SPLAVY, u vlakového nádraží, 13:30
Zveme všechny na 2 km Běhu pro demokracii. Poběžme společně vstříc demokracii.

TANVALD, sokolovna Český Šumburk, 14:00
Výlet na sokolovnu pro placku.

VYSKEŘ, zastávka Hrubá Skála, Na Stávku, 10:30
Jde o výlet - procházku krajinou Českého ráje s cílem posílit regionální identitu účastníků - obyvatel Českého ráje tím, že se seznámí se zdejší unikátní krajinou. Tento typ výletů pořádáme už pátým rokem s proměnlivou účastí max. 45 osob a několika psů. V tomto případě si budeme ještě vyprávět o svatém Václavu a o Milionu chvilek.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE