Ministerstvo přidá 300 milionů na nový pavilon urgentní péče v Liberci

Ministerstvo zdravotnictví dnes přislíbilo liberecké nemocnici až 300 milionů korun na výstavbu Centra urgentní medicíny. Nový pavilon má sloužit špičkovým lékařským oborům. Největší zdravotnické zařízení v kraji ho nutné potřebuje, nemá jednotný urgentní příjem ani centrální laboratoře. Náklady na projekt se odhadují na 2,42 miliardy korun a z velké části by je měl zaplatit kraj. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) teď slíbil podporu z evropských fondů. Informoval o tom hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).


Vizualizace: 2 x KNL

„Kdyby k modernizaci nemocnice nedošlo, hrozil by odchod lékařů, nemocnice by pozbyla konkurenceschopnosti a klesla by na úroveň okresního zdravotnického zařízení. Věřím také, že slíbených 300 milionů do této oblasti nebude ze strany státu poslední investice," řekl po jednání s ministrem zdravotnictví Půta.

Výstavba nového centra urgentní péče se připravuje už deset let. Pavilon by měl mít na délku zhruba 120 metrů, na šířku asi 40 metrů a 27 metrů do výšky. Projekt počítá s většími operačními sály, laboratořemi i lůžkovou částí. Nová budova by měla stát do roku 2022 na místě staré interny v dolní části areálu podél Kristiánovy ulice. Lůžek by tam mělo být 132. Všechny pokoje budou dvojlůžkové, těch je nyní v nemocnici minimum. Vybavené budou vlastní koupelnou s toaletou a malou kuchyňkou.

Na začátku se počítalo s náklady kolem 1,2 miliardy korun, postupně ale kvůli dalším požadavkům narostly na dvojnásobek. Původní model počítal s rozloženým financováním až do roku 2035, na němž se měli podílet vedle samotné nemocnice i všichni tři její akcionáři - Liberecký kraj, města Liberec a Turnov. Připlácení měst ale skončí v roce 2024. Většinu nákladů tak ponese Liberecký kraj. Podle odhadů si bude muset kolem 1,4 miliardy korun půjčit. Podpora ze státních či evropských fondů podle Půty pomůže. O to méně se bude muset kraj u banky či Evropské investiční banky zadlužit.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE