Skupina světového hnutí Rebelie proti vyhynutí chystá první akci v Liberci. Odhalí obří logo, žádá řešení klimatické krize

První otevřenou akci na podporu okamžitého řešení klimatické krize oznámila na příští úterý místní skupina světového hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), která zhruba před rokem začala se sérií protestů nejprve ve Velké Británii. Aktivisté chtějí na sjezdovce v areálu pod Ještědem instalovat obří logo hnutí a zahájit veřejnou debatu.


Jeden z protestů Extinction Rebellion ve světě.

Ilustrační foto: Archiv

Členové místní skupiny Rebelie proti vyhynutí na sjezdovce instalují obří plachtu z netkané textilie v průměru kolem 50 metrů s logem jejich organizace. Chtějí tak upozornit obyvatele města Liberec, aby se aktivně zapojili do debaty o klimatické krizi. Podle organizátorů jde o jakýsi „první výkop“, další a především intenzivnější aktivity chystají v září a v říjnu společně s protesty ve světě.

„Chceme touto formou dát liberecké veřejnosti vědět, že jsme tady a hodláme prosazovat veřejnou debatu na téma klimatické krize. Plachtu s logem rozvineme symbolicky. Na místě nezůstane. Vytvořena je z materiálu, který nijak neuškodí přírodě," uvedl Hynek Hruška z místní skupiny Rebelie proti vyhynutí.

Ta má podle něj aktuálně 25 členů a jejím hlavním cílem je celostátně apelovat na politiky i veřejnost, aby požadavky hnutí brali vážně a začali se víc aktivně podílet na konkrétních krocích především  ke snižování emisí CO2.

Tři základní požadavky hnutí:

1) Říkejte pravdu – Vláda musí říkat pravdu o klimatické krizi, vyhlásit stav klimatické nouze a otevřeně komunikovat nutnost rychlých změn

2) Jednejte teď – Vláda musí snížit emise CO2 na nulu do roku 2025 a zamezit dalším ztrátámbiodiverzity

3) Vytvořte shromáždění občanů – Vláda musí vytvořit shromáždění občanů pro rozhodování o řešení klimatické krize

Místní skupina Rebelie proti vyhynutí je v kontaktu také s iniciativou Rodiče za klima, která před několika týdny začala požadovat po vedení Liberce, aby se otevřeně přihlásilo právě ke snižování emisí CO2. Liberecký magistrát ústy primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) dnes oznámil, že magistrát ustanoví komisi pro klima, která se má stát poradní orgánem rady města. Podle primátora má komise pomoci se zmírněním dopadů klimatických změn. Liberec se přitom už dříve zavázal, že do roku 2030 sníží emise oxidu uhličitého (CO2) minimálně o 40 procent.

„Ano, s touto iniciativou jsme v kontaktu a spolupracujeme s ní. Zatímco její aktivita je zaměřená spíše lokálně, my usilujeme o diskusi s politiky především na celostátní úrovni,“ dodal Hruška.

Logo hnutí Extinction Rebellion.

Mezinárodní hnutí Extinction Rebellion vzniklo vloni na jaře, kdy přibližně stovka akademiků podepsala výzvu, kterou posléze začili šířit dál. Jeho členové se hlásí k tomu, že chtějí podnítit radikální změnu ve společnosti ovšem prostřednictvím nenásilného odporu. Přesto vyzývají i k občanské neposlušnosti. A to například formou happeningů, kdy si například skupina lidí lehne uprostřed náměstí nebo ulice na zem. Většina členů organizace deklaruje, že při veřejných protestech předem počítají i se zatýkáním nebo uvězněním.

Na akci s rozprostřením obřího loga na sjezdovce pod Ještědem chtějí zdejší aktivisté navázat na podzim i konkrétními protesty ve veřejném prostoru. A to v termínech, kdy se podobné „rebélie“ budou konat ve světě. „Co přesně a kde chystáme, nyní neprozradíme. Nicméně mohu říci, že jsme připraveni narušovat veřejné pořádky,“ upozornil Hynek Hruška.

O Extinction Rebellion

Česky Rebelie proti vyhynutí (někdy je používáno také XR) je mezinárodní sociální hnutí, jehož cílem je podnítit radikální změny prostřednictvím nenásilného odporu, s požadavkem aby se minimalizovalo vymírání druhů a aby se zabránilo negativním důsledkům klimatické změny.

Hnutí bylo založena v roce 2018 přibližně stovkou akademiků, kteří podepsali výzvu k akci a aktivity byly zahájeny koncem října Rogerem Hallamem, Gail Bradbrookovou, Simonem Bramwellem a dalšími aktivisty z kampaně Rising Up! V listopadu 2018 se v Londýně konaly různé akce občanské neposlušnosti. Hnutí je neobvyklé v tom, že velké množství aktivistů počítá se zatčením a jsou připraveni jít do vězení; podobná taktika masového uvěznění byla použita v případě Výboru 100 (Committee of 100) v roce 1961.

Hnutí Extinction Rebellion se hlásí k občanským hnutím jako Occupy, Gándího hnutí za nezávislost, hnutí sufražetek, hnutí Martina Luthera Kinga a hnutí za občanská práva. Má v úmyslu iniciovat celosvětovou snahu o boj proti škodlivým změnám klimatu.

Zdroj: Wikipedia

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE