Muž, který se zapsal do moderní historie. Liberecký Jiří Suchomel získá poctu architektů

Poctu České komory architektů získají bývalý děkan Technické univerzity v Liberci Jiří Suchomel a krajinářský architekt Ivar Otruba. Komora udílí toto ocenění osobnostem v oboru, které se svou prací a morálním kreditem významně zapsaly do moderní historie české architektury.


Laureáty ČKA vyhlásí v pondělí na nominačním večeru České ceny za architekturu.

Čtyřiasedmdesátiletý Suchomel získá cenu za rok 2017. Návrh na ocenění podal architekt Jiří Žid k výročí čtvrt století od založení Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, na kterém se Suchomel podílel. Již o několik let dříve také organizoval letní školy architektury. Porota ocenila rovněž Suchomelovu otevřenost světu i v jeho pedagogické činnosti. „I v rámci svého pedagogického působení profesor Suchomel vystupuje s velkým nadhledem a neváhá zadávat i aktuální, světová zadání," uvedla porota.

Suchomel působil i v Londýně a v Cáchách

Suchomel v minulosti působil například v ateliérech v Londýně nebo v Cáchách. Byl mimo jiné hostujícím profesorem na univerzitách v Michiganu či Mnichově. V období 1991 - 1994 vedl liberecké Sdružení architektů a inženýrů (SIAL). Je například autorem Oblastního závodu české státní pojišťovny, paláce Syner či Informačního centra a budovy G Technické univerzity v Liberci.

Pětaosmdesátiletý Otruba bude oceněn za loňský rok. Nominaci na jeho ocenění podalo několik fakult a osobností. Porota ho ocenila nejen za celoživotní přínos v oboru krajinářské architektury, ale i za výchovu a formování budoucích krajinářských architektů. Připomenula rovněž mimořádnost brněnského arboreta vybudovaného podle vlastního Otrubova návrhu. √Během patnácti let zde vznikla jedinečná sbírka rostlin, jejíž ucelenost, vědecké i výtvarné pojetí bylo a stále je na evropské úrovni," uvedli porotci.

Otruba je autorem návrhů mnoha krajinářských staveb v ČR i v zahraničí. Navrhuje a realizuje lázeňské parky, obnovy historických zahrad a parků, botanické zahrady a arboreta, hřbitovy i rodinné zahrady. Zabývá se také zahradnickým výstavnictvím. Výrazně se zapsal svojí pedagogickou činností a jako autor odborných publikací, současně je také významným popularizátorem evropské zahradní a krajinářské architektury. Je zakládajícím členem České komory architektů.

Mezi jeho tvorbu patří Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně, lázně Karlova Studánka, botanická zahrada ve Štramberku, lázně Bardejovské Kúpele, areál Kamencového jezera v Chomutově, obnova zámecké zahrady a parku v Mikulově, areál Brněnských veletrhů a výstav a také mnoho projektů jako areál zámku v Jezeří, hřbitovy v Mostě a Chomutově, které se kvalitou výtvarného pojetí výrazně vymykají českému i mezinárodnímu standardu. Mezi lety 1990 a 2000 koncipoval výuku budoucích krajinářských architektů na Mendelově univerzitě v Brně, kde je emeritním profesorem.

Komora poctu udílí od roku 2000. Kvůli organizačním důvodům se ale od roku 2015 až do loňska neudílela. Loni ji pak za rok 2015 dostal autor dřevostaveb a netradičních řešení Martin Rajniš a za rok 2016 funkcionalistický tvůrce Bohuslav Fuchs in memoriam. Letos tak porota znovu ocení dvě osobnosti najednou.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE