Muzeum v Českém ráji ukazuje i dosud nevystavené obrazy Klápštěho

Muzeum v Turnově připravilo výstavu zátiší a krajinomaleb malíře Jaroslava Klápštěho. Ve výstavním sále jsou i obrazy, které dosud veřejně vystavené nebyly. „Jde také o dvě díla, která tvoří pomyslný diptych,“ řekla kurátorka výstavy Lenka Patková.


„Na to se těším, že se tyto dva obrazy zase spolu potkají a zase budou tvořit celek, který by měly tvořit neustále," uvedla. Obrazy mají různé majitele. Obraz čekárny v Nedvězí je z galerie Josefa Jíra na Malé Skále a druhý zachycující nádraží v Bakově vlastní soukromý sběratel.

Výstavu muzeum pořádá jako připomínku 20 let od úmrtí Klápštěho. Potrvá do 15. září. Název výstavy Odvaha reality podle kurátorky vychází z Klápštěho tvůrčího přístupu. „Celý svůj život maloval a vycházel z reality, ze skutečnosti a ve svých obrazech ji používal dalo by se říci až tvrdošíjně," uvedla.

Klápště se narodil v roce 1923 v Záhoří u Semil, po smrti svého otce žil u prarodičů v obci Čikvásky u Semil a během gymnaziálních let pak se svou matkou v Turnově. Po maturitě nastoupil na nucené práce na železnici. Po druhé světové válce studoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze v ateliéru Františka Tichého a později Emila Filly. Do Turnova se vrátil po ukončení studií a vojenské služby. „Soustavně se věnoval krajinomalbě a malbě zátiší, což v kontextu druhé poloviny 20. století a tehdejšího umění je unikátní. Tato dvě témata budou na výstavě prezentována," uvedla kurátorka.

Na výstavě jsou především Klápštěho olejomalby, tempery a kvaše s motivy z okolí Turnova, Semil a Čikvásek, kde měl chalupu. „Odtud měl rozhled jak na Krkonoše, tak do Českého ráje. Zátiší měl rozesetá všude kolem sebe, kam se v chalupě podíval. Nejsou to žádná komponovaná nebo aranžovaná zátiší, ale opravdu to jsou reálné pohledy do interiéru, kde žil a tvořil," dodala Patková.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE