Na divadelním festivalu bude mít premiéru kontroverzní liberecká hra o šikaně

Liberecké Malé divadlo bude o tomto víkendu hostit festival současného divadla WTF?!, jde o osmý ročník. Liberecké herecké Studio DFXŠ na něm poprvé odehraje pohádkový příběh O vílách a Králi draků. Představení již před premiérou budí v Liberci emoce.


„Je součástí projektu Princezna Julie zaměřeného na prevenci šikany ve školách," informoval mluvčí libereckého divadla F. X. Šaldy Jakub Kabeš. Dvouletý projekt připravila liberecká radnice, někteří odborníci ale jeho podobu kritizují. Obávají se i toho, aby představení v oblasti prevence nenapáchalo více škody než užitku. Autoři inscenace již dříve uvedli, že by měla hra děti jako diváky šokovat.

Pohádkový příběh inspirovaný skutečným příběhem třináctileté dívky, jež v Liberci před čtyřmi lety spáchala sebevraždu, bude mít premiéru v neděli od 15:00. Bude to poslední představení festivalu. Prvním bude v pátek od 17:00 postapokalyptický kabaret nazvaný Poslední důvod, proč se nezabít. V inscenaci pražského Divadla pod Palmovkou hraje trojice Tomáš Dianiška, Jakub Albrecht, Barbora Kubátová. „K hitům pátečního programu určitě patří i autorská komedie jednoho herce z prostředí supermarketů, hypermarketů, megamarketů a gigamarketů Pri Kase. Tvůrcem je slovenský komik Pavol Sériš, který za své originální autorské inscenace získal již řadu ocenění na světových festivalech," uvedl Kabeš.

Sobotním tahákem zřejmě bude hra libereckého divadla SIALská trojčata. „Kabaret o stavbě Ještědu od autorů Šumných měst Radovana Lipuse a Davida Vávry je od své premiéry v Malém divadle neustále vyprodaný," uvedl Kabeš. Součástí sobotního programu festivalu je i inscenace Proton !!! pražské party Vosto5, autorská inscenace Display of the Shame v podání brněnského Divadlo Feste či adaptace hororu Psycho Reloaded, kterou na festivalu hned dvakrát uvedou Buchty a loutky. Festival budou provázet i hudební vystoupení. Na WTF?! zazpívají a zahrají Váša Truksa, SWABIK ft. Rebela Yella, František Bielik, Thrown a také Dj's - Bukkake Brothers & Sister.

O vílách a Králi draků

Představení Studia Divadla F. X. Šaldy je vedle inscenace Má to smysl druhým autorským i režisérským počinem Jany Hejret Vojtkové, členky činohry Divadla F. X. Šaldy. Ve své nové hře se autorka znovu nebojácně vydává do tenat spletitých mezilidských vztahů, plných předsudků, klišé, netolerance, šikany a dalších negativních vzorců lidského chování, které už přitom část společnosti považuje za normalizované, běžné. Autorka se s těmito schématy, existujícími všude kolem nás, ale odmítá ztotožnit, akceptovat je a vyrovnává se s nimi prostřednictvím pohádkového metafyzického střetu reálného světa (lidské mraveniště) a světa Fantazie, v němž jako deus ex machina dominuje Král draků se svými pomocnicemi – vílami. Příběhovou katarzí je postupné procitnutí všech dříve negativně jednajících postav a nabídka nápravy lidského světa. Součástí představení je celá řada obrazových a zvukových efektů, doprovází je originální hudba Lucie Malingerové, členky souboru. V představení hrají především dětští herci.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE