Na protesty proti premiérovi Babišovi přišly v Libereckém kraji stovky lidí. Někteří se chystají za týden do Prahy

Několik set lidí přišlo v úterý večer v Liberci v pochmurném počasí na náměstí u radnice na demonstraci za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Protestní mítink byl ale podle slov řečníků zaměřen hlavně proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Podpořit iniciativu Milion chvilek pro demokracii se rozhodli také v sousedním Jablonci nad Nisou a dalších 14 městech a obcích Libereckého kraje.


Kriticky se vůči premiérovi při svém vystoupení vyjádřil například emeritní rektor liberecké univerzity David Lukáš. Babiše označil za osobu, která se proviňuje proti dobrým politickým mravům. „Koncentrace politické, ekonomické a mediální moci činí z České republiky spíše mocnářství než republiku,“ uvedl Lukáš v projevu.

Mezi demonstranty byla i hesla Společně proti Babišismu či Babiši táhni tam, kam slunce nesvítí.

„Důležitější než odvolání pana premiéra je, aby tato země našla muže nebo ženu, kteří budou vykazovat lepší politické mravy než současný pan premiér,“ mínil ale Lukáš.

Shromáždění uspořádaly iniciativa Milion chvilek pro demokracii a Společně udržme demokracii. Na akci vystoupili i organizátoři protestů sametové revoluce z roku 1989 v Liberci, mezi nimi i herec Ladislav Dušek.

„Všichni máme svůj hlas, nenechme se umlčet žádným politikem. Každý hlas má cenu, jde nám o naše děti,“ uvedl Dušek.

Organizátoři dnešní akce uvedli, že příští týden 4. června vypraví z Liberce do Prahy na další protest autobus či autobusy. Zájemci se dnes mohli registrovat.

V kraji se dnes kromě Liberce konaly protestní mítinky v dalších 15 městech a obcích, včetně Jablonce nad Nisou, kde před místním magistrátem na Mírovém náměstí k lidem promluvil například známý zpěvák a hudebník Ondřej Ruml. Kromě proslovů několika osobností lidé zpívali i státní hymnu.

K protestům v Libereckém kraji se v úterý kromě Liberce připojily i desítky dalších měst a obcí. Snímky jsou z Jablonce nad Nisou, kde k účastníkům promluvil například zpěvák a hudebník Ondřej Ruml.

Foto: FB/Libor Behúl (2x)

Organizátoři protestů se obávají, že Marie Benešová byla jmenována ministryní spravedlnosti proto, aby zamezila dalšímu trestnímu stíhání premiéra v takzvané kauze Čapí hnízdo. Žádají proto záruky zachování nezávislosti justice.

S využitím ČTK

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení