Na zámek se vrátilo zrestaurované a 350 kg vážící Kavánovo mistrovské dílo Kotel v Krkonoších

Do haly jilemnické zámku se po náročném restaurování vrátilo 350kg vážící Kavánovo mistrovské dílo Kotel v Krkonoších. Na opravách monumentálního obrazu od známého českého krajináře František Kavána pracovali odborníci několik týdnů.


Cenný obraz stěhovací firma instalovala zpět do haly zámku. Foto: Jiří Dvořák/KRNAP

„Obraz Kotel v Krkonoších namaloval uznávaný český krajinář František Kaván jako oponu pro křížlické ochotníky v roce 1895 temperou na plátně. Dílo má rozměry 220 × 440 cm a váží 350 kg. Přestože my ho dnes obdivujeme a považujeme za unikátní, zadavatel prací – křížličtí ochotníci – z něj zřejmě příliš nadšeni nebyli. Motiv, který Kaván vybral – krajina s Kotlem – přesně nevystihoval jejich představu, která zřejmě byla spíše figurální,“ říká Radek Drahný, tiskový mluvčí Správy Krkonošského národního parku.

Umělce Kavána podle dobových zpráv dokonce zadavatelé měli přímo obvinit z jeho touhy pochlubit se krajinářským uměním. „Důsledkem tohoto sporu je dodnes krásně čitelný vzkaz malíře v pravém dolním rohu obrazu "Ani pro chloubu, ani pro troubu!", kterým alespoň takto symbolicky odsoudil tamní ochotníky,“ dodává Drahný.

Kvůli sporu mezi malířem a ochotníky, zůstalo mistrovské dílo svinuto a uloženo na půdě křížlické hospody, kde se na něj nějaký čas dokonce zcela zapomnělo. Znovu objevit se ho podařilo až v roce 1965. Od té doby je součástí Krkonošského muzea v Jilemnici. Vzhled obrazu i kvalita malby nicméně po mnoha desetiletích utrpěla a zašla. Proto museli restaurátoři nyní přistoupit k citlivému zásahu a opravám. „Díky restaurátorským zásahům se na obraze opět objevilo nádherné Kavánovo světlo. Rozdíl je skutečně markantní,“ upozorňuje mluvčí Radek Drahný.

Restaurování Kavánova obrazu Kotel v Krkonoších se stalo součástí projektu Zvýšení ochrany a zpřístupnění sbírkových fondů Krkonošského muzea – Jilemnice, který podpořila Evropská unie v rámci Integrovaného regionálního operačního programu.

O Františku Kavánovi

Významný český malíř - krajinář, básník a překladatel z ruštiny. Studoval na pražské Akademii v krajinářském ateliéru u Julia Mařáka. V roce 1900 získal diplom a zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži za obraz Podmrak, který vytvořil roku 1894 ve své rodné vsi.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE