Na ZŠ Ještědské v Liberci stávkovali učitelé, nefungovala družina ani kroužky, žákům zrušili obědy. Bezmála sedm stovek dětí muselo zůstat doma

V Libereckém kraji se dnes do stávky školských odborů kvůli platům zapojilo nějakou formou 136 škol z bezmála 500 mateřských, základních a středních škol, které v kraji jsou. Uzavřených jich bylo 38, dalších 98 škol provoz omezilo nebo se zapojila jen menší část pedagogů. Vyplývá to z informací z republikového sekretariátu školských odborů. Nezvyklý klid byl dnes ráno například v areálu jedné z největších škol v Liberci, ZŠ Ještědská. Škola zůstala pro žáky uzavřená. Dnes přišli jen učitelé, kteří se rozhodli přidat ke stávce školských odborů kvůli platům. To ale podle nic není jediný důvod. „Stávkujeme především za kvalitnější školství pro vaše děti a důvodem stávky je neplnění slibů politiky," zdůvodňují učitelé ze ZŠ Ještědská s 670 žáky, proč se rozhodli tímto způsobem ke stávce připojit. Rodiče byli dopředu informovaní, ke škole ráno nepřišlo jediné dítě. „Řešili jsme to jen u prostřední dcery, kdy jsme se dozvěděli v pondělí odpoledne, že škola nebude fungovat. A nejenom škola, ani družina, ani kroužky a že všem dětem zrušili obědy na ten den. Vzhledem k tomu, že už je v sedmé třídě, tak to není takový problém jako by to bylo u nejmladšího syna, který je v první třídě, takže zůstane sama doma," řekla matka jedné z žákyň této školy. Její syn chodí do jiné školy, která nestávkuje. Učitelé na některých školách v celé zemi dnes protestují, protože jsou nespokojeni s výsledky vyjednávání o růstu svých platů. Kolik pedagogů se do stávky zapojilo a kolik škol se neotevřelo, školské odbory upřesní dopoledne. Podle jejich dřívějších informací se v Libereckém kraji do stávky nějakým způsobem zapojilo přes 30 z bezmála 500 mateřských, základních a středních škol.


Foto: Px Here

Nepřál si být jmenován, na učitele je naštvaný. „Rozumím jejich důvodům ke stávce, ale brát si děti a rodiče jako rukojmí je hodně špatné," uvedl. Navíc základní umělecká škola u nás funguje normálně, takže například děti, které mají odpoledne nástroj nebo orchestr, musí povinně do školy jít, jinak by měly neomluvenou absenci," řekl.

Jeho dcery chodí do druhé a páté třídy, babičky při jejich hlídání využít nemůže, protože bydlí 150 kilometrů daleko od Liberce, a sám si volno vzít nemůže. „Dělám v malé soukromé firmě, která mi ho nedá. Děti budou muset být doma samy a budu je jezdit kontrolovat, zda jsou v pohodě," dodal. V Liberci do základních škol chodí přes 9000 dětí, z toho přes 2500 do šesti škol, jež se dnes zapojily do stávky.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE