Návštěvníků památek ve správě Národního památkového ústavu letos mírně ubylo

Návštěvníků památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) letos mírně ubylo. Pokles je hlavně na nejnavštěvovanějších památkách, jako jsou Karlštejn, Hluboká nebo Český Krumlov. Na nich to až tak nevadí, protože návštěvnost je tam vysoká a komfort pro návštěvníky kvůli tomu klesá. Naopak stoupá návštěvnost méně známých a méně navštěvovaných památek, jako je Bečov nad Teplou na Karlovarsku nebo Grabštejn na Liberecku.


Foto: Město Frýdlant

U příležitosti dnešní Hradozámecké noci to řekla generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.

„Těší nás, že na menších objektech návštěvnost roste. Ukazuje to, že projekt „Neobjevené památky“ opravdu ukazuje i ty hodnoty, které jsou v regionech, kam turisté až tak moc nejezdí. Na druhou stranu jsou tady hodnoty stejné, ne-li mnohdy větší, než na známých památkách. Touroperátoři se ale návštěvám odlehlejších památek moc nevěnují, možná i národní památkový ústav by měl víc tyto památky prodávat,“ řekla Goryczková.

Pokud jde o prázdninovou návštěvnost, má podle Goryczkové NPÚ zatím čísla jen za červenec, v němž zaznamenal mírný pokles. Loni na památky v červenci vyrazilo 1,3 milionu hostů, letos jich bylo zhruba o 100 000 méně. Pro NPÚ jsou ale podle ředitelky klíčové hlavně celkové výnosy.

„Predikujeme, že bychom na tom ve výnosech mohli být lépe zhruba o pět procent. Co se týče návštěvnosti, tak tam předpokládáme, že proti loňskému roku poklesne, ale pokles nebude nijak výrazný,“ řekla.

Zvýšení výnosů podle ní pomohlo zdražení vstupného v souvislosti s růstem cen energií a služeb.

Letošní Hradozámecká noc připomíná i šlechtický rod Gallasů a Clam-Gallasů, s nimiž jsou v Libereckém kraji spojeny zámky Lemberk, Frýdlant a Grabštejn.

„Byl to rod velmi kulturně založený a možná se málo ví, že vedle svého dominia v severních Čechách se významným způsobem zasloužil o vznik první pražské konzervatoře, stál u založení prvního muzejního spolku v Praze a aktivně se podílel i na rozvoji kultury v Praze a Českých zemích,“ uvedla Goryczková.

Národní památkový ústav (NPÚ) uspořádal už 10. ročník Hradozámecké noci, která se koná z dneška na neděli na českých a moravských hradech a zámcích. Podle pořadatelů akce představuje památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet.

V loňském roce se do Hradozámecké noci zapojilo rekordních 102 památek, letos je jich o něco méně - 96. Dvě třetiny zapojených objektů jsou ve správě NPÚ, třetina má jiného vlastníka nebo správce.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE