Nečesaní chtějí výměnu soudce, oddálili tím odvolací zasedání

Bývalý ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný a jeho manželka Šárka, kteří jsou obžalováni z přijímání úplatků a praní špinavých peněz, se domáhají výměny odvolacího soudce. Kvůli tomu, že o kauze má rozhodovat stejný soudce, jenž řešil případ jejich syna obžalovaného z pokusu o vraždu, se obrátili na Nejvyšší soud. Odvolací pražský vrchní soud proto musel odvolat zasedání, které původně nařídil na 22. ledna.


Luděk Nečesaný. Foto: archiv LZ

„Veřejné zasedání bylo odvoláno, protože spis byl předložen Nejvyššímu soudu k rozhodnutí o stížnosti obžalovaných proti usnesení Vrchního soudu v Praze o nevyloučení JUDr. Jiřího Lněničky z rozhodování věci," vysvětlila mluvčí vrchního soudu Simona Heranová. Trestní spis podle ní putoval do Brna ve druhé polovině prosince a Nejvyšší soud zatím stížnost nevyřídil.

Liberecký krajský soud loni v létě Luďka i Šárku Nečesané kvůli nedostatku důkazů zprostil obžaloby, která někdejšího šéfa nemocnice viní z přijetí úplatků ve výši 23 milionů korun. Státní zástupce se odvolal a na vrchním soudu připadla kauza podle rozvrhu práce právě Lněničkovi. Tento předseda senátu v minulosti opakovaně zrušil osvobozující verdikt nad synem Nečesaných, který byl obžalovaný z pokusu o loupežnou vraždu kadeřnice v Hořicích.

Lněnička nakonec loni pravomocný zprošťující verdikt nad mladíkem potvrdil, při ústním odůvodnění rozhodnutí nicméně uvedl, že je z jeho pohledu špatné, ale že vzhledem k procesní situaci neměl jinou možnost. Za tento výrok pak dostal výtku od předsedy Nejvyššího soudu. Lukáš Nečesaný, který za napadení v Hořicích strávil dva roky ve vězení, se nyní společně s příbuznými domáhá po státu odškodného ve výši 45 milionů korun.

Rodiče Nečesaného ve své kauze od počátku odmítají vinu. Jeho otec tvrdí, že trestní stíhání souvisí s jeho bojem za osvobození syna Lukáše.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE