Nečesaný nebyl jediný. Před soudem stáli i další šéfové nemocnic, Dbalý nebo Kottová

Výběr ředitelů nemocnic souzených nebo stíhaných v posledních letech v souvislosti s jejich působením v čele zdravotnických zařízení - soud dnes osvobodil bývalého ředitele nemocnice v Liberci Luďka Nečesaného obviněného z přijetí úplatků.


Jaroslav Černý - Brněnský krajský soud v červnu 2009 potrestal šéfa nemocnice v Boskovicích na Blanensku Jaroslava Černého třemi roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Odsoudil jej za zneužívání informací v obchodním styku. Podle obžaloby se Černý trestného činu dopustil, když stál v čele nemocnice v Mostištích na Vysočině. Podle soudu se na úkor nemocnice obohatil nejméně o jeden milion korun. Rozsudek potvrdil odvolací vrchní soud.

Vladimír Dbalý - Loni v září pražský městský soud poslal bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Dbalého na devět let do vězení a uložil mu trest propadnutí majetku. Uznal ho vinným z přijímání úplatků a ze zmanipulování dvou zakázek (tendry na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože). Šestice ostatních obžalovaných si má odpykat odnětí svobody od čtyř do osmi let, soud jim také rozdal citelné peněžité tresty. Verdikt, podle nějž obžalovaní také musí nemocnici uhradit způsobenou škodu v celkové výši 63 milionů korun, není pravomocný. Korupční kauza kolem Dbalého má další dvě větve. Rozsudek ve druhé větvi, kde obžaloba klade Dbalému za vinu, že přijal milionové úplatky za nezákonné uzavírání smluv na poskytování konzultací nebo služeb, vynese soud 27. srpna. Dbalý je obviněn také ve třetí větvi případu, jež souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie.

Kateřina Kottová (dříve Pancová) - Bývalá ředitelka kladenské nemocnice stanula před soudem v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Za korupci v souvislosti se zakázkami Středočeského kraje ji soud loni v červnu poslal na 7,5 roku do vězení. Vrchní soud letos v červnu trest snížil na šest let. Soud poslal na šest let do vězení i jejího manžela Petra Kotta. Každý má také zaplatit 15 milionů korun a nebude smět působit v řídicích orgánech společností. Soud uznal vinu v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici. Podle odvolacího senátu žádali Kottovi úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi, kterého soud poslal na sedm let do vězení.

Karel Lysý - V srpnu 2003 Okresní soud v Tachově uložil podmíněný trest bývalému řediteli nemocnice v Plané na Tachovsku Karlu Lysému za to, že v roce 2001 nezákonně vyplatil lékařům vysoké odměny 1,7 milionu korun. Soud ho odsoudil k jednomu roku vězení se zkušební dobou na 18 měsíců. Uznal ho vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Rozsudek potvrdil odvolací soud. Lysý podal dovolání k Nejvyššímu soudu, který rozsudky zrušil. Krajský soud poté snížil trest na tři měsíce podmíněně, neboť dospěl k názoru, že Lysý peníze vyplácel na nátlak odborů.

Luděk Nečesaný - Liberecký krajský soud dnes osvobodil bývalého ředitele nemocnice v Liberci Nečesaného, jeho manželku Šárku a zástupce zdravotnické firmy MedicCor. Obžaloba vinila Nečesaného z přijetí úplatků v celkové výši 23 milionů korun, hrozilo mu pět až 12 let vězení. Nečesaný, který od počátku korupční jednání odmítal, čelil obvinění, že dostával úplatky v letech 2009 a 2010, kdy byl ředitelem liberecké nemocnice.

Andrea Vrbovská - Loni na konci června Obvodní soud pro Prahu 5 poslal do vazby bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, kterou policie obvinila v kauze údajných manipulací se zakázkami v některých pražských nemocnicích. Policie vedle Vrbovské obvinila například jejího bývalého náměstka a pozdějšího ředitele nemocnice Františka Nováka (ve funkci nahradil Vrbovskou, po několika týdnech byl odvolán), bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka (na funkci rezignoval) a podnikatele Tomáše Horáčka. Letos v červnu policie v kauze obvinila další dva lidi.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE