„Nedokázali jsme lidem vysvětlit naše politické kroky. Teď je musíme přesvědčit, aby nám dali zpět svou důvěru,“ říká lídr ODS Ramzer

„Chybou bylo, že jsme naše rozhodnutí nedokázali pořádně a srozumitelně vysvětlit,“ odpovídá Dan Ramzer, volební lídr krajské ODS a starosta Frýdlantu, na dotaz Libereckých Zpráv, proč za posledních dvacet let ztratili občanští demokraté v regionu bezmála dvacet tisíc voličů. „Mojí ambicí je vysvětlovat lidem, že dokážeme politiku dělat slušně. Chci je přesvědčit, aby nám dali zpátky důvěru.“


Dan Ramzer. Foto: Město Frýdlant

V krajských volbách v roce 2016 jste získali necelých 8 procent a skončili jste pátí. Tytéž volby jste v roce 2000 vyhráli se ziskem skoro pětadvaceti procent. Kam a proč se ztratilo oněch sedmnáct procent?

Myslím, že jsme nedokázali dost dobře vysvětlovat lidem naši politiku. V roce 2013 pak přišla kauza Nečas - Nagyová a nástup hnutí ANO. Plus totální dehonestace ódéesky ze strany médií. Musím si ale sám posypat hlavu popelem. Byla a je za námi spousta dobrých projektů. Jen jsme je neuměli odprezentovat. Naopak, mediální kampaň, která proti nám byla vedená permanentně ze všech stran, přinesla svoje ovoce. Nebyli jsme schopní se efektivně bránit, bohužel. V krajských volbách záleží vždy na úhlu pohledu. Vezme-li si člověk jako příklad Frýdlant, kde je ODS úspěšná, a na radnici působí již pětadvacet let, uvidí jiný obraz, než pokud se z hlediska politické historie podívá například na Liberec. Město dlouhodobě řeší problémy, jež mají kořeny v rozhodnutích, k nimž v Liberci docházelo, ovšem ve zcela jiné době a v naprosto odlišných okolnostech. Liberec má bohužel stigma korupčního prostředí, byť nikdy a nikým neprokázaného. Ztratíte-li dobré jméno, budete je zpět získávat velmi dlouho. A možná se vám to nepodaří nikdy. Myslím, že obecně vzato musíme ve volbách bojovat o velké celky. Máme úspěšné Frýdlantsko, Jilemnicko, kde se těší velké podpoře Vladimír Richter, Smržovku s Markem Hotovcem, Koberovy s Jindřichem Kvapilem a také třeba Jablonec. V Jablonci jsme se vrátili zpět k vládě, protože se ukázalo, že popřete-li vítěze voleb, se zlou se potážete (ODS v Jablonci vyhrála komunální volby, ale byla vyšachována koalicí ANO, Pirátů a Společně pro Jablonec, aby se posléze před několika týdny po rozpadu této koalice vrátila zpět do čela a dnes vládne s ANO - pozn. red.). Mojí ambicí je vysvětlovat lidem, že dokážeme politiku dělat slušně. Přesvědčit je, aby nám dali zpátky důvěru.

Kolek říká to samé, co Ivan Bartoš

Šéf krajských Pirátů Ondřej Kolek mi před pár dny v rozhovoru na otázku, s kým by chtěli případně sestavovat koalici, kromě jiného odvětil: „Dinosauři ODS a ČSSD (...) nebudí důvěru, nesmyli ze sebe „Palermo“, neomladili se mentálně ani personálně, bohužel.“ Jak si jeho slova vztahujete směrem k ODS?

Pan Kolek víceméně přeříkává to, co v poslanecké sněmovně hlásá Ivan Bartoš (předseda České pirátské strany - pozn. red.). V okamžiku, kdy měla vznikat demokratická koalice, řekl Ivan Bartoš, že si dokáže představit spolupráci s kýmkoliv s výjimkou ČSSD a ODS. Ostatně, Piráti vlastně vznikli jako odezva na ODS a sociální demokracii. Pravda je ve skutečnosti taková, že v ODS jsou dnes mladí lidé. Byť asi ne tak mladí jako u Pirátů, u nás začínáme na 30 až 35 plus. Tito lidé musejí začít vyprávět svůj politický příběh. Pro krajské volby jsme zatím vsadili na zkušené lidi. Na odborníky, kteří mají s politikou i s řízením měst zkušenosti. Nemyslím si, že pánové Beitl, Čeřovský, Hotovec nebo Kvapil dělají politiku špatně. A navíc jsme se dokázali ponaučit.

Rozhovor s Pirátem Ondřejem Kolkem čtěte zde
Reakci jabloneckého hnutí ANO na rozhovor s krajským šéfem Pirátů naleznete tady

Sám jste to naťukl. ODS byla v Libereckém kraji, a v Liberci speciálně, dlouhá léta hegemonem. Pak přišel propad. Zmínil jste, že „Liberec řeší problémy, jež mají kořeny v rozhodnutích, k nimž v Liberci docházelo.“ Jaká rozhodnutí máte na mysli? Liberecký dvoumiliardový dluh, pro mnohé kontroverzní výstavbu hokejové arény? A vidíte v minulosti skutečnou chybu?

Chybou bylo, že jsme naše rozhodnutí nedokázali lidem pořádně, srozumitelně vysvětlit. Málokdo si už dnes také uvědomuje, že mezi roky 2008 a 2009 nastal výrazný pokles daňových příjmů. Což u statutárního města typu Liberce představuje značný problém. Zmínil jste dluh. Bylo nastavené určité splátkování, které se muselo držet, i když peněz přicházelo méně. Mimochodem, Liberec má od té doby už několikátou vládu - Martiny Rosenbergové, Jana Korytáře, Tibora Batthyányho a nyní Jaroslava Zámečníka. Ani jedna z nich nedokázala nic, než se vymlouvat na dluh. Všichni měli možnost do dluhu daleko víc hrábnout. Jediné, co jsem kdy z Liberce slyšel, bylo: máme dluhy, není možné nic dělat. Přitom za naší liberecké vlády, tím myslím ODS, se radnice zásadně optimalizovala. Nebyli tam přebyteční lidé. Zatímco dnes se stačí podívat, jak vysoké má Liberec mandatorní výdaje, a je jasné, že by s nimi šlo hýbat. Budeme-li se stále dívat na krajskou politiku pouze prizmatem Liberce, nikam nás to neposune. Pokud se komunálu týká, jsme každý zodpovědný za svoje město. Nejsme ANO nebo komunisti, abychom byli centrálně řízení. Já jsem zodpovědný za Frýdlant a regionální ódéesku. Samozřejmě, povídáme si o tom, co se děje v Liberci. Ale odpovědnost nese politická reprezentace Liberce. V Liberci máme místní sdružení, jehož šéfem je Ondřej Červinka, liberecké oblasti má na starosti Petr Židek (člen liberecké městské rady - pozn. red.). Pravda, měli jsme velice špatné vztahy. Což už neplatí. Za posledních pět let se věci daly dohromady...

Pardon. Co myslíte špatnými vztahy? Antipatie uvnitř partaje?

... šlo o osobní věci. Je to za námi, Někteří lidé už s ODS spojováni nejsou. I sestavování krajské kandidátky ukázalo, že dnes jsou mezilidské vztahy úplně jinde. Nerad bych to víc komentoval.

V sociálních službách chybí 400 lůžek

Dobře, kolik by tato vaše od antipatií oproštěná krajská kandidátka měla podle vás dostat procent?

Rádi bychom dosáhli na šest mandátů a přesáhli magických dvanáct třináct procent. V regionu jsou hegemonem Starostové pro Liberecký kraj. Zajímavé bude sledovat, jak dopadnou Piráti, kteří v posledních krajských volbách neměli velký úspěch. A otázka je, jak to bude s KSČM.

Jakými programovými prioritami chcete takového zisku dosáhnout?

Jsme součástí krajské koalice, v některých věcech se tedy asi příliš lišit nebudeme. Největším naším tématem je zdravotnictví. Kromě jiného výstava nového Centra urgentní medicíny v krajské nemocnici. Řešíme i to, zda a jak propojit páteřní síť nemocnic, která pravděpodobně nebude navazovat na nový způsob financování. Zaměřujeme se na efektivitu fungování sociálních služeb. V současné době nám v lůžkové péči chybí zhruba čtyři stovky postelí. Chystáme se i na změnu nastavení sítě středních škol. Studentů bude ubývat. Je třeba pokračovat v nastavení systému Centra odborného vzdělávání (cílem projektu je zvýšení kvality vzdělávání v klíčových kompetencích v oblasti přírodních věd, technických a řemeslných oborů a práce s digitálními technologiemi - pozn. red.). Jsem agronom, zemědělec, takže jako velký problém vnímám hospodaření s vodou v krajině. A velkým tématem je Turów (chystané rozšíření polského hnědouhelného dolu na hranici s Libereckým krajem - pozn. red.).

Turów je bezesporu celokrajský problém. Vás v příhraničí se ale bytostně týká. Jak chcete postupovat, aby vznikly co nejmenší škody?

Na problém jsme upozornili právě my. Petr Olyšar z Frýdlantské vodárenské společnosti na věc poukázal studií, kterou nechal vypracovat. Poláci se od počátku k problému stavěli tak, jak to dodělají dodnes.

Čili jej ignorují.

Naprosto. Do polského Sejmu je připravený zákon - jistá obdoba našeho Lex Babiš - v jejich případě Lex Turów. Jde o novelu horního zákona, která se týká uhlí. V praxi znamená, že by mohli povolovat uhelná ložiska bez ohledu na cokoliv. Snaží se hrát o čas. Ptal jste se, jak z naší strany optimálně postupovat. Jednou variantou je permanentně jednat. Což ovšem nemůžeme udělat jinak než přes vládu na mezinárodní úrovni. Kde jsme v úzkých. Ministr Brabec před dvěma lety řekl, že je potřeba koupit si čas, přičemž jsme si zatím nekoupili vůbec nic. Za celým problémem kvůli tomu trochu plápoláme. Jediné, co mohl stát udělat, je vyhlásit včas výběrové řízení na hydrogeologický průzkum, protože tady žádný monitoring nemáme. Nyní budeme navíc plápolat za druhou věcí. Totiž za monitoringem dopadu na kvalitu životního prostředí. Ve smyslu vlivu na ovzduší. Jde hlavně o množství polétavého prachu. Frýdlantsko je hodně autonomní oblast, takže máme, jak už jsem řekl, vlastní vodárenskou společnost. Naší povinností je zásobovat lidi vodou. Nikdo se nás neptá, jak to uděláme. Vnímáme riziko, proto se na ně soustavně připravujeme. Díky čemuž již teď víme, že jsme schopní redistribuovat zdroje pitné vody směrem k hranicím, do Heřmanic, Dětřichova, Kunratic, do Višňové a Černous. Musíme ovšem nalézt úplně nové ložisko, zdroj pitné vody, v oblasti Novoměstska. Optimálně by mělo jít o pozemek, který vlastní vodárna nebo obec. Protože s výkupy pozemků od soukromých majitelů je šílený problém. Už několik desítek let je navíc vytyčený koridor, kudy dosáhnout na vodu z Jizerských hor, pokud bychom u nás zdroj nenašli. Bohužel, ekologové a některé strany a hnutí atakují naše snahy o zajištění vody. Dělají z toho účelově politikum. Jasně přitom říkám, že nechci vodu z Jizerských hor, byla by příšerně drahá. Nikdo už mi ale není schopen odpovědět na zdánlivě prostou otázku: co máme dělat, pokud u nás vodu nenajdeme? Druhou alternativou je, že bychom vodu nakupovali od PGE (skupina PGE polský důl i elektrárnu vlastní - pozn. red.). Což znamená, že vodu, která přiteče z Jizerek, oni zadrží v nádrži Witka, a my si jich od nich budeme kupovat zpátky. Což už je absurdní perpetuum mobile.

Nikdy s KSČM a Změnou

Zpět k dalším programovým prioritám. Kde má podle vás Liberecký kraj největší rezervy?

Je nutné jasně nastavit priority. V současné době má kraj relativně hodně peněz. Strašně se nám ovšem vyšplhaly mandatorní výdaje. Měli bychom s ostatními politickými subjekty diskutovat o jejich úpravě. Druhou prioritou, kde se naopak šetřit nedá, jsou nemocnice a sociální služby.

A kde jsou naopak nejsilnější místa kraje? Když to ilustruji na lidské bytosti - jaké talenty je třeba rozvíjet?

Bylo to, je a doufám, že i bude sklářství. Je všeobjímající. Od Krkonoš až po Lužické hory. Pomoci jistě může aktuální rozsáhlý projekt Crystal Valley. Máme také úžasné podmínky pro sport. Sport má v Libereckém kraji velkou historii. Ale i současnost. Stačí připomenout velké úspěchy Gabriely Koukalové a aktuálně její kolegyně Markéty Davidové. Máme úžasný hokej. Opomenout nemohu ani Liberec a Jablonec, města, která mají špičkové fotbalové kluby.

K politice a k volbám: kde vidíte svého hlavního soupeře?

Jsou to samozřejmě Starostové pro Liberecký kraj. Cílíme na stejné voliče.

Pokud ve volbách uspějete, kdo je pro vás optimální partner pro jednání o krajské koalici?

Ctím pravidlo, že koaliční rozhovory vede vítěz voleb. Spolupráci si umím představit se všemi demokratickými stranami s výjimkou KSČM a Změny pro Liberecký kraj.  Uvidíme, jak to dopadne s Trikolórou, zda pro krajské volby postaví kandidátku.

Tam byste k jednání svolní byli?

Nikdy neříkám nikdy. Nepřijatelné jsou pro mě, jak jsem říkal, KSČM a Změna.

Jaké výhrady vůči nim máte?

Spolupráci s komunisty nám zakazují naše stanovy. Tam je to jednoduché. Pokud se Změny týká, nenacházím jediný styčný bod.

Předpokládám, že volební slogan, heslo, motto, ještě nemáte. Existuje nějaké vaše osobní?

Je pořád stejné. Neslibuji, pracuji.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE