Nejlepší web mají v Libereckém kraji znovu Semily a Křižany

Město Semily a obec Křižany na Liberecku mají nejlepší internetové stránky v Libereckém kraji. Ocenění za nejlepší internetovou službu si v krajském kole 21. ročníku soutěže Zlatý erb odneslo město Jablonec nad Nisou za mobilní aplikaci Jablonec v mobilu. V soutěži, kterou vyhlásil Liberecký kraj ve spolupráci se spolkem Český zavináč, hodnotila porota 17 přihlášených projektů, řekla u příležitosti vyhlášení vítězů mluvčí krajského úřadu Andrea Fulková.


Vítězové postupují do celostátního finále, jehož výsledky vyhlásí 1. dubna na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové. „Už třetí rok se do soutěže Zlatý erb zapojilo všech 14 krajů, o titul se uchází 437 projektů z celé republiky. Víc zájemců se hlásí z malých obcí, v Libereckém kraji se ale naopak hlásilo víc měst," řekla manažerka projektu Jitka Hajžmanová. Stránky se podle ní stávají už téměř dokonalými a jejich hodnocení není jednoduché.

Semily obhájily loňské prvenství, i když místostarosta Tomáš Sábl (Volba pro Semily) přiznává, že jejich webové stránky dokonalé nejsou. „Slabinou určitě je, že je tam spousta informací, a když uživatel hledá to, co ho nejvíc zajímá, tak se v tom může ztrácet. Další slabinou, kterou bychom chtěli už letos vyřešit, je responzivní podoba webu," řekl. Nově by se tak měly internetové stránky města přizpůsobit prohlížeči a zobrazit se správně například i v mobilním telefonu.

Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) weby měst a obcí stejně jako Libereckého kraje zahlcuje velké množství povinně zveřejňovaných informací, a stránky se kvůli tomu stávají pro běžného uživatele nepřehlednými. Potýká se s tím i kraj. Komunikace občanů s veřejnou správou se teď podle něj také stále více přesouvá na sociální sítě. „Trendem posledních let jsou aplikace pro mobily, protože velká část lidí se k internetu připojuje na mobilech a počítače nepouštějí," řekl hejtman. Velkým přínosem jsou podle něj takové aplikace, které lidem umožňují přímo nahlásit třeba díru na silnici, nesvítící lampu nebo si sjednat schůzku na úřadě.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE