„Nejvíc frčí Halabala,“ říkají lovkyně starých křesel, které vracejí šmrnc legendárním designovým kouskům nábytku z minulého století

Zatímco jiní se jich zbavují, Anna Pavlů se sestrou Barborou z Liberce je začaly sbírat a vracet jim původní šmrnc. S renovací starých křesel, převážně z druhé poloviny minulého století, začaly nejprve pro radost. Nyní už se ale o jejich práci začínají zajímat i zákazníci ze zahraničí.  „Rozhodující jsou pro nás design a kvalita materiálů. Ale i to, že recyklujeme staré kusy nábytku, který by jinak skončil jako odpad,“ vysvětlují autorky konceptu ze studia Banannachair, které kvůli svému nápadu musely přečíst spoustu knih a přemluvit ke spolupráci kvalitní řemeslníky.


Zakladatelky Banannachair Anna Pavlů (uprostřed) se sestrou Barborou. Foto: Tomáš Tesař

Jak vás napadlo založit studio na repasování a prodej křesel z druhé poloviny minulého století? Zvlášť v dnešní době, kdy spousta zákazníků nakupuje nové produkty, kterými je trh doslova přesycen?

Celkem přirozeně, ze sběratelské vášně. Vždycky nás zajímala kultura a design. Když jsme si vybavovaly své interiéry, hledaly jsme originální solitéry. A jelikož většina jich byla ve špatném stavu, přišlo na řadu zkoumání a hledání možností, jak je znovu „přivést k životu“. Když jsme několik takových křesel zkazily, usoudily jsme, že není úplně jednoduché sehnat v českých podmínkách kvalitní potahové materiály. A nebo, že renovace často není prováděna kvalitně. Začaly jsme se o to víc zajímat. Číst knihy, jezdit po výstavách, potkávat se s lidmi z oboru. Takhle vzniklo studio Banannachair a zanedlouho poté i náš partnerský projekt BØ House, který mimo jiné slouží jako náš showroom, ale také se v něm lidem snažíme ukazovat současný český slow fashion svět.  

Proč bych si měl pořídit desítky let staré křeslo z minulého století, za které po repasi zaplatím i násobně víc, než za ty nové v obchodech a řetězcích typu Ikea?

Křesla, co nabízíme, jsou zhotovena z materiálů, které už dnes pomalu neseženete. Dřevo sesychalo mnohem déle, než dnes. V současnosti se vše dělá tak, aby to bylo co nejvýnosnější. Cena a kvalita jsou tlačeny dolů, pokud se tedy bavíme o produktech a výrobě velkých řetězců. Retro křesla jsou z kvalitních materiálů, které je možné renovovat a přizpůsobovat vkusu majitelů. Jejich hodnota je v designu i kvalitě. 

Ve vašem portfoliu jsem našel několik designově atraktivních kousků, které vznikaly v 60tých, 70tých i 80tých letech 20. století. Podle jakého klíče křesla vybíráte? A kde je získáváte?

Hlavní je estetika a pak samozřejmě i poptávka zákazníků. Nejznámější jsou křesla od designéra Jindřicha Halabaly, takže ty nemohou chybět ani u nás. Ale máme i taková, která nás zaujala pouze svým tvarem a designem. Křesla nakupujeme po anticích, na aukcích. Vyhledávání nás stále baví, ale máme už docela plný sklad, takže si vybíráme pečlivěji než na začátku.   

Používáte původní, staré řemeslné postupy. Kdo vás to naučil?

Postupy jsou opravdu technicky i technologicky náročné. Proto jsme se rozhodly spojit s profesionály ve svých oborech po celé republice, abychom nabídly nejlepší služby. Na začátku jsme zapojily manžely, rodinu a blízké okolí. Všichni nám pomáhali, ale tím, jak začalo přicházet více zakázek, už nebylo možné to zvládnout. Spojily jsme se tudíž se schopnými lidmi a náš koncept trochu předělaly.

Musí to být náročné na čas? Asi je to pokaždé jinak, ale zkuste odhadnout, kolik hodin vám zabere práce na renovaci jednoho kusu?

To záleží hlavně na tom, v jakém stavu se k nám dostane. Může jít o práci v řádu několika hodin, ale také renovaci, která potrvá mnoho dnů či týdnů. Nejtěžší je často nalézt části, které se již nevyrábí. Nebo řemeslníka, který to pro nás na zakázku vyrobí.   

Takže tomu odpovídá i cena, která se některým zákazníkům může zdát poněkud vyšší. Kdo u vás nakupuje nejčastěji?

Typickým zákazníkem jsou u nás lidé ve věku 30 - 50 let. Většinou takoví, kteří hledají originály do svého interiéru. Ale i ti, kteří se zajímají o to, kde vznikají produkty, které pak chtějí používat. U křesel na přání jsou to často lidé z kreativních profesí, kteří si své křeslo chtějí navrhnout sami. Cena je vyšší, jelikož každý kus je originál. Pracuje na něm mnoho lidí s velkým nasazením a zkušenostmi. Je to druh investice, jako do každého umění. 

Prodáváte i do zahraničí nebo pouze u nás?

Prodáváme víc u nás. Na zahraničí jsme se zaměřily teprve nedávno, ale počet těchto zákazníků roste. Nicméně, jsme rády, že velká část československého designu zůstává stále u nás a lidé ho začali doceňovat.  

Je těžké sehnat u nás kvalitní materiály, které mají plnohodnotně nahradit ty původní, staré desítky let?

Co se týká výplní křesel, tak to příliš složité a náročné není. Problém je s látkami, Výběr je sice veliký, ale ne vždy se potkávají estetika a kvalita. Myslíme si však, že už se nám povedlo objevit materiály, které mají vše tak, jak má být.  

Retro styl se v posledních letech vrací do módy. Platí to i u vašich křesel? 

Retro šlo hodně nahoru. Především díky němu lidé začali mít větší povědomí o tom, co za poklady mají na půdách a nechávají si je renovovat. Samozřejmě se vždy najde mnoho lidí, kteří mají nábytek z řetězců a není na tom nic špatného. Naším cílem rozhodně není vybavit lidem interiéry pouze retro nábytkem. Jde spíš o to vybrat si kus, ke kterému máte vzpomínky z dětství, máte ho spojený s určitou osobou, nebo vás jen oslovuje svým designem. A ten pak zapojit do moderního interiéru.

Dokážete vyrobit i nové křeslo, identické s tím, které si najdu třeba na dobové fotografii?

Ne. A ani bychom to nechtěly. Pouze napodobovat a kopírovat, co už někdo vymyslel a vydávat to za svůj produkt. Proto rády používáme termín redesign, aby bylo zřejmé, čím přesně se zabýváme. Chystáme nyní ale vlastní návrh látky, což bude už náš autorský design.

Jedním z témat, která v posledních letech rezonují ve společnosti, je recyklace věcí. Ale i boj proti nadprodukci a nesmyslné výrobě i spotřebě. Jak to máte vy? Čekal bych, že tvůrci renovovaných věcí budou doma obklopeni prakticky vším, co je staré, repasované? Nebo se pletu?

Obě máme doma samozřejmě repasovaná křesla, ale také třeba komodu od Jiroutka. Našly by se nějaké doplňky jako květinové stolky, vázy, porcelán a lampy. Ale určitě to není tak, že bychom plnily interiér jen retrem. Každý kvalitní retro kousek naopak lépe vynikne spíš v moderním interiéru. 

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE