Někteří svědci z krkonošské kauzy jsou v zahraničí

Vyšetřování takzvané krkonošské kauzy, tedy obvinění z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, pokračuje výslechy dalších svědků, někteří z nich jsou v zahraničí. Nikdo z deseti obviněných není ve vazbě. Kriminalisté by mohli první výsledky vyšetřování zveřejnit v létě. Dnes to řekla mluvčí policie Ivana Ježková. Policisté v lednu obvinili z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU devět fyzických a jednu právnickou osobu.


„Vyšetřováním vyšly najevo další skutečnosti. Na základě toho je potřeba vyslechnout další osoby, které jsou i mimo území ČR," řekla Ježková. Právní kvalifikace i počet obviněných se nezměnily.

Podle policie má deset obviněných na trestné činnosti různý podíl. Šest z nich zastává nebo zastávalo funkce na radnici v Peci pod Sněžkou a ve Správě Krkonošského národního parku (KRNAP). Mezi obviněnými je podle neoficiálních informací také starosta Pece Alan Tomášek či bývalý ředitel KRNAP Jan Hřebačka. Policie dosud neřekla nic bližšího k tomu, jakých konkrétních projektů se případ týká, jaká je škoda, ani nepotvrdila jména obviněných.

„Nemůžeme průběžně zveřejňovat konkrétní kroky, které v kauze provádíme, mohlo by to ohrozit vyšetřování. Kauza je rozsáhlá. Předpokládáme, že do letních prázdnin, bychom mohli zveřejnit další informace," řekla Ježková.

Obvinění se týká zneužití pravomoci úřední osoby ve vztahu k pokusu spáchání zvlášť závažného zločinu dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Podle policie se obvinění dopustili porušení legislativy v oblasti správy majetku státu, stavebního řízení a ochrany životního prostředí. Trestná činnost se vztahuje k městu Pec pod Sněžkou a území svěřeného do péče Správy KRNAP.

V posledních letech prodělává horské středisko Pec pod Sněžkou výrazné změny, hodně se staví. Případ by se měla týkat také projektu loni dokončené Herní krajiny Pecka za 45 milionů korun na Portáškách nad městskou částí Velká Úpa.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE