Nevolte protiimigrační AfD, vyzývají umělci obyvatele příhraničního saského Zhořelce

Němečtí i zahraniční umělci vyzývají v otevřeném dopise obyvatele německého města Zhořelec (Görlitz), aby v nadcházejících volbách nedali hlas kandidátovi na starostu z protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD). Informovala o tom dnes agentura DPA. Pokud by zvítězil, stal by se Sebastian Wippel prvním členem AfD, který by vedl radnici velkého německého města s více než 50 000 obyvateli.


„Nepoddávejte se nenávisti a nepřátelství," stojí v otevřeném dopise adresovaném obyvatelům města, které leží nedaleko česko-německo-polského trojmezí.

Svým podpisem poselství dopisu podpořili mimo jiné spisovatel Bernhard Schlink, herec Daniel Brühl, držitelka Oscara za výpravu a dekorace k filmu Moulin Rouge Brigitte Brochová či britský režisér Stephen Daldry. Iniciátorem dopisu je producent Michael Simon de Normier, který se podílel na filmové adaptaci Schlinkova románu Předčítač, jenž se zčásti natáčel právě ve Zhořelci.

Podle de Normiera by mohli do saského města, ve kterém se kromě Předčítače natáčeli například i Hanební pancharti Quentina Tarantina či Grandhotel Budapešť Wese Andersona, a kterému se proto po vzoru Hollywoodu přezdívá Görliwood, přestat filmaři jezdit. Odradit by je podle něj mohla nepřátelská atmosféra po volbě starosty z řad krajní pravice.

Kandidát AfD zvítězil v květnovém prvním kole voleb starosty. V druhém kole 16. června se utká s kandidátem Křesťanskodemokratické unie (CDU) Octavianem Ursuem, kterého podpořila většina neúspěšných uchazečů o post starosty z prvního kola.

Protiimigrační strana AfD již akci umělců odsoudila. Poslanec Tino Chrupalla, který obvod Zhořelec zastupuje ve Spolkovém sněmu, na twitteru napsal, že obyvatelé města nepotřebují „žádná volební doporučení od 'mezinárodních hvězd' a hvězdiček".


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE