Nezaměstnanost dál klesá. V Libereckém kraji je už na 2,7 procentech

Nezaměstnanost v Libereckém kraji klesla čtvrtý měsíc po sobě, v červnu o desetinu bodu na 2,7 procenta. Úřady evidovaly v kraji 8647 uchazečů o zaměstnání, v květnu jich bylo o 293 víc. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce. Před rokem klesla nezaměstnanost také o desetinu bodu, byla ale vyšší, činila 3,1 procenta. Bez práce bylo tehdy 9769 lidí.


Ve všech okresech kraje je nezaměstnanost pod třemi procenty, v červnu se pod tuto hranici dostalo i Jablonecko a Liberecko. Na Jablonecku nezaměstnanost klesla o dvě desetiny bodu na 2,8 procenta a na konci června tam úřady práce evidovaly 1810 uchazečů, o 73 méně než na konci května. Na Liberecku je nezaměstnanost s 2,9 procenta v kraji nejvyšší, za poslední měsíc poklesla o desetinu bodu. O práci se na konci června ucházelo 3817 lidí, na konci května jich bylo 102 více.

V kraji je nadále nejnižší nezaměstnanost na Českolipsku, kde ale zůstala na květnových dvou procentech. Počet lidí bez práce tam přesto poklesl, o 42 na 1671 lidí. Na Semilsku úřady práce na konci června evidovaly 1349 nezaměstnaných, o měsících dříve jich bylo 1425, a nezaměstnanost poklesla o dvě desetiny bodu na 2,7 procenta.

V republikovém měřítku nezaměstnanost zůstala na 2,6 procenta, když v předchozích čtyřech měsících klesala. Uchazečů o práci za celou zem oproti květnu mírně ubylo, a to asi o 5000 na 195 723. Nezaměstnaných díky tomu bylo nejméně od května roku 1997.

„Křivky nezaměstnanosti se v uplynulém měsíci vyvíjely standardně. Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech. Zároveň preferují možnost zaměstnávat na řadu pozic cizince. Trh práce ovlivňují též sezonní práce, které jsou v plném proudu," komentovala situaci na trhu práce generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Volných míst je v Česku stále víc než lidí, kteří práci potřebují. Platí to nadále i v Libereckém kraji, kde úřady v červnu nabízely 11 759 volných míst, o deset méně než v květnu.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE