Nezaměstnanost mírně stoupla. Bez práce je o 430 lidí víc než před měsícem

V Libereckém kraji vzrostla v červenci nezaměstnanost o desetinu procentního bodu na 2,8 procenta. Podle údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR, bylo v kraji v polovině prázdnin bez práce 9077 lidí, což je o 430 víc než v červnu. Také před rokem nezaměstnanost v červenci vzrostla o desetinu bodu, byla ale vyšší, 3,2 procenta. Bez práce bylo tehdy v Libereckém kraji 10 054 lidí, v červnu jich úřady evidovaly o 285 méně.


Nezaměstnanost v červenci vzrostla ve všech okresech Libereckého kraje. Nejméně na Českolipsku, kde se zvýšila o desetinu bodu na 2,1 procenta. V rámci kraje je na tom region nejlépe. Bez práce bylo na Českolipsku na konci července 1737 lidí, o 66 víc než před měsícem. Na opačném konci pomyslného žebříčku je s nezaměstnaností 3,1 procenta Liberecko. V polovině prázdnin tam úřady evidovaly 4011 uchazečů o práci, což bylo o 194 víc než v červnu. Nezaměstnanost proto stoupla o 0,2 procentního bodu.

Volných míst stále přibývá

Stejný růst nezaměstnanosti - o 0,2 bodu, zaznamenaly úřady také na Jablonecku a Semilsku. Na Jablonecku hledalo na konci července práci 1896 lidí, o 86 víc než v červnu. Podíl nezaměstnaných tam byl tříprocentní. Sousední Semilsko je na tom s nezaměstnaností 2,9 procenta o něco lépe. Tamní úřady evidovaly v polovině prázdnin 1433 uchazečů o práci, v červnu jich měly o 84 méně.

„V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezonní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence a také mírně snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených. V některých regionech se na vývoji podepsalo též aktuální zpomalení růstu průmyslu," komentovala vývoj nezaměstnanosti generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. V menší míře už se podle ní začali hlásit na úřadech práce i čerství absolventi škol. „Prozatím ale nezaměstnanost výrazně neovlivňují. Příchod hlavní vlny očekáváme v září," dodala.

Přes letní útlum volných míst stále přibývá. V Libereckém kraji úřady v červenci nabízely 11 798 volných míst, o 39 víc než v červnu. Nejméně pracovních příležitostí je na Jablonecku, kde na jedno volné místo připadá 1,2 uchazeče.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE