Nezaměstnanost v Libereckém kraji zůstala v říjnu na 2,7 procenta jako v září. Bez práce je nyní přes osm a půl tisíce lidí

Lidí bez práce v Libereckém kraji v říjnu ubylo, nezaměstnanost přesto zůstala na 2,7 procenta jako v září. Podle údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP) bylo v kraji na konci října bez práce 8564 lidí, což je o 224 méně než v září. Před rokem nezaměstnanost v říjnu klesla o desetinu bodu na rovná tři procenta. Úřady tehdy evidovaly 9529 uchazečů o práci, v září jich bylo o 345 víc.


Ilustrační foto: PxHere

Nezaměstnaných v říjnu ubylo ve všech okresech Libereckého kraje. Nejvýrazněji na Českolipsku a Semilsku, kde nezaměstnanost shodně klesla o desetinu procentního bodu. Na Českolipsku bylo na konci sledovaného měsíce bez práce 1690 lidí, což bylo o 49 méně než v září. Nezaměstnanost tam klesla na 2,1 procenta a je v kraji nejnižší. Na 2,8 procenta klesla nezaměstnanost na Semilsku. Práci tam na konci října hledalo 1373 lidí, o 54 méně než v září.

Na Liberecku a Jablonecku se nezaměstnanost v říjnu nezměnila, i když tam lidí bez práce také ubylo. Na Jablonecku evidovaly úřady na konci měsíce 1753 uchazečů o práci, v září jich bylo ještě o 35 víc. Nezaměstnanost přesto zůstala na 2,8 procenta. Na Liberecku hledalo na konci října uplatnění 3748 lidí, o 86 méně než v září. Nezaměstnanost stagnovala na 2,9 procenta a je v rámci kraje nejvyšší.

V celostátním měřítku nezaměstnanost poklesla o desetinu procentního bodu na 2,6 procenta. Bez práce bylo v zemi 196.518 lidí, o 5389 méně než v září. Pokles nezaměstnanosti zaznamenaly úřady v 67 okresech, naopak v deseti podíl uchazečů o práci stoupl. Nejlépe je na tom okres Praha-východ s nezaměstnaností 1,1 procenta. Nejhůř hledají práci uchazeči na Karvinsku a to i přesto, že tam nezaměstnanost klesla na 6,4 procenta.

Za dalším poklesem nezaměstnanosti je podle generální ředitelky ÚP ČR Kateřiny Sadílkové přetrvávající zájem zaměstnavatelů o nové lidi. Zájem je především o technické profese na dělnických, ale i vyšších pozicích. Stále ještě pokračují i sezonní práce a zároveň doznívá turistická sezona.

„Klesá jak počet, tak i podíl dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů. Daří se umisťovat na trh práce i ty klienty, kteří kvůli různým bariérám dosud velmi obtížně hledali práci,“ doplnila Sadílková.

Úřady v ČR v říjnu nabízely 337.453 volných míst, což je 7901 méně než září. U zhruba 78 procent těchto míst však podle Sadílkové zaměstnavatelé uvedli, že by na ně chtěli přijmout pracovníky ze zahraničí. Na jedno volné místo připadá v průměru 0,6 uchazeče. Nejvíc pracovních příležitostí je v Praze, středních Čechách a Plzeňském kraji.

Práce je víc než lidí, kteří ji hledají. To platí i v Libereckém kraji, kde měly úřady v říjnu 11.797 volných míst, o 295 víc než v září. Na jedno místo připadalo v kraji 0,7 uchazeče. Nejhůř se hledá práce na Jablonecku, kde na jedno místo připadá 1,3 uchazeče.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE