Nová kniha popisuje historii a unikátní život českých sklářů. Prezentuje hutě, studia, muzea i skanzeny

Publikaci s názvem Po stopách českých sklářů, v níž je významně zastoupena i řada sklářských hutí, studií, muzeí a skanzenů z Libereckého kraje, uvedlo v těchto dnech na knižní trh nakladatelství Grada Publishing. Autor Ivan Černý se v ní zaměřil nejen na historii a vývoj sklářského řemesla, ale také na konkrétní úspěchy českého skla ve světě. A také na to, proč se v zahraničí stále drží na předním místě.


 

„Naše sklo, takříkajíc rodinné stříbro, tvoří nedílnou součást kulturního a průmyslového dědictví naší země. Sklo se v Čechách a na Moravě vyrábí již více než 800 let. Z generace na generaci se předávala řemeslná dovednost, tvořivost a technické znalosti. Mnohasetletá tradice a životaschopnost ukazují, že v naší zemi existuje genius loci, kde se stále rodí české sklo a stále se drží na předním místě ve světě. České sklářství vždy procházelo obdobími konjunktury, krizí, vzestupů i poklesů, ale pokaždé se z těžkých krizí dokázalo vzepnout a znovu se dostat na dráhu úspěchu,“ píše v předmluvě nové knihy emeritní prezident spolku České umění skla Jiří Říha.

Vynikající úroveň českého sklářství je podle Říhy založena nejen na tradici nahromaděné v průběhu staletí, ale také na dovednostech, zkušenostech, na tvořivém reagování na společenské, umělecké a výtvarné vlny, na vynalézavosti a objevování nových postupů a technik, ale i na kvalitní odborné přípravě sklářů, brusičů, rytců a malířů. A také na systému specializovaných sklářských škol, který nemá ve světě obdoby.

„Mnoho českých skláren reagovalo na novou situaci a pochopilo, že dnešní zákazník je velmi náročný, na trhu je tvrdá konkurence a že svět se díky moderním technologiím nebývale propojil a sklo musí být „vidět“. Proto řada skláren nyní nabízí návštěvu hutě s prohlídkou výroby, některé sklárny mají i vlastní muzeum, kde ukazují svou minulost a současnost, a přímo ve sklárně bývají i galerie tohoto umění. Dokonce vznikly i sklářské skanzeny, doplňující kamenná sklářská muzea," upozorňuje v předmluvě Říha.

Publikace, která už je k dostání v knihkupectvích, má 262 stran a autor v ní prezentuje například sklárnu Ajeto z Nového Boru, která je součástí světově velmi úspěšné společnosti Lasvit, Floriánovu huť z České Lípy, Lindavskou huť ze Cvikova, perly z farmy v Pěnčíně, ale i letitého výrobce a klíčového hráče ve sklářském průmyslu - společnost Preciosa.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE