Nová svědectví: Střelce Vařila policisté převáželi v poutech. Hrozí mu trest za výtržnictví i vydírání, kde je sazba až 8 let

Libereckému podnikateli Jiřímu Vařilovi, který před svým domem vystřelil z brokovnice na auto a nevinné lidi, hrozí až několik let vězení. Podle okresního státního zástupce totiž nyní čelí obvinění z přečinu výtržnictví a zločinu vydírání se zbraní v ruce, kde je horní sazba až 8 let.

Liberecké Zprávy tento týden jako první přinesly vcelku přesný popis události, která se před vilou kontroverzního byznysmena odehrála. Vařil je od loňska vyšetřován také v souvilosti s korupční kauzou v Dopravním podniku města Liberce a Jablonce nad Nisou.

Proč ke střelbě z brokovnice před honosnou vilou v Jizerské ulici v Liberci 19. ledna došlo, jsme popsali v obsáhlém textu tento týden ve středu. Včera večer pak TV Prima ve své hlavní zpravodajské relaci přinesla další doplňující informace k případu. Zejména pak krátký rozhovor s okresním státním zástupcem Lukášem Pauldurou, který potvrdil střelbu ze zbraně na vozidlo. A  zároveň zmínil i právní kvalifikaci. „Zatím dovozujeme přečin výtržnictví a zločin vydírání,“ popsal v telefonickém rozhovoru reportérovi televize okresní státní zástupce Pauldura.

Zdroj: TV Prima

Krátká televizní reportáž navíc ukázala i videozáběr, z něhož je patrné, jak policisté vyvádějí ze služebního auta muže v poutech a posléze s ním odcházejí směrem k vile. Osobou, kterou kamera zachytila, přitom podle svědků a informací Libereckých Zpráv není nikdo jiný, než právě devětatřicetiletý podnikatel Jiří Vařil.

Zdroj: TV Prima

To ostatně potvrdili i dva svědkové, kteří v reportáži vypovídali. „Viděl jsem ho více, než před půl rokem. Výrazně zhubnul. Tady na tomto snímku ho poznávám,“ popsal osobu kontroverzního podnikatele dopravní expert a dříve aktivní regionální politik Jindřich Berounský, když mu reportér TV Prima ukázal záběr muže v poutech, jak ho policie odvádí.

Zdroj: TV Prima

O policejním zásahu před vilou byznysmena Vařila média poprvé informovala v neděli 20. ledna. Z kusých zpráv nicméně doposud nebylo jasné, co přesně a proč se na místě stalo. Policie doposud vydala k události jen stručnou zprávu: „Krátce před půl devátou hodinou policisté na lince 158 přijali oznámení o poškození zaparkovaného vozidla v ulici Jizerská v Liberci. V současné době probíhají úkony trestního řízení a zajišťování důkazů v souvislosti s tímto případem. Policistům se také včera podařilo zadržet podezřelého 39letého muže“, uvedla jedna z mluvčích liberecké policie Dagmar Sochorová s tím, že více by se policisté měli k případu vyjádřit o den později. Dosud se tak ale nestalo. Proč?

Čtěte také: Kdo střílel a proč před luxusní vilou vlivného podnikatele?

Někteří z místních obyvatel krátce po události tvrdili, že na místě se střílelo, což ale policie odmítla komentovat. Redakce Libereckých Zpráv proto postupně na základě výpovědí svědků a svých zdrojů  poskládala mozaiku příběhu, z něhož vyplývá, že před honosnou vilou byla skutečně použita zbraň. Konkrétně brokovnice. A že z ní padl jeden výstřel. Majitelem pušky i střelcem v jedné osobě přitom nebyl nikdo jiný, než sám Jiří Vařil, v podnikatelských i v politických kruzích přezdívaný jako „pan BusLine.  Vařil přitom výstřelem z pušky před svým domem ohrozil životy několika nevinných osob, které se na místě ocitly náhodou.

K čemu tedy konkrétně došlo? Před domem podnikatele Vařila jel v osobním voze muž z Prahy i se svou rodinou, který při projíždění Libercem zabloudil. Bohužel, zastavil právě v blízkosti vily známého byznysmena.  „Chvíli poté, co zaparkoval nedaleko vily, aby si ujasnil, kterým směrem má jet dál, se objevil Vařil s brokovnicí a vzápětí jednou ranou vypálil na auto,popisuje událost zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

Výstřel zasáhl přední část vozu - část kapoty, přesněji haubnu a čelní sklo. Střela naštěstí nikoho nezranila. Útok nicméně musel nevinného muže z Prahy, který se v blízkosti podnikatelovy vily ocitl i s rodinou skutečně omylem, nepochybně šokovat.

Na místo krátce nato dorazila přivolaná policie, včetně takzvané prvosledové hlídky. Tedy příslušníků, kteří jsou lépe vycvičeni a vyzbrojeni například dlouhými palnými zbraněmi mimo jiné právě pro zákroky u podobných událostí. Proč ale podnikatel Jiří Vařil použil zrovna střelnou zbraň, navíc proti naprosto neznámým a nevinným osobám, je nyní předmětem vyšetřování. Podle informací, které mají Liberecké Zprávy k dispozici, podnikatel Vařil nekladl policistům odpor. Dokonce spolupracoval a odevzdal jim i legálně drženou zbraň, z níž padl ohlušující výstřel.

Podle svědků z podnikatelova okolí může za jeho nepřiměřenou reakcí stát zkratkovité jednání, způsobené strachem a obavami. Z čeho? To se nikdo neodváží přesně popsat, nicméně může to mít souvislost s jeho podnikatelskými aktivitami. „Žije v obavách. Dalo by se říci, že i ve strachu, že ho někdo pronásleduje,” tvrdí jeden z redakčních zdrojů, který si rovněž přál zůstat v anonymitě. Policie případ střelby nadále vyšetřuje, ale k detailům se i nadále nechce více vyjadřovat. „V tuto chvíli k tomu skutečně není nic nového. Platí to, co jsme zatím zveřejnili. Jakmile budeme v další fázi, určitě o tom budeme informovat,” reagovala na dotaz Libereckých Zpráv policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Jak přesně a v jakém rozsahu vyšetřovatelé nakonec pachatelovo jednání posoudí, může rozhodnout i balistická expertiza. Ta má mimo jiné ukázat, pod jakým úhlem útočník vystřelil, a jak vážně a zásadně se snažil přítomné osoby ohrozit na životě.

Výsledek expertizy tak může posunout právní rovinu případu. Tedy to, zda se střelec dopustil „jen přečinu výtržnictví a zločinu vydírání se zbraní, kde je sazba až 8 let. V krajním případě by totiž mohlo jít i o trestný čin pokusu o vraždu.

Jiří Vařil je mimo jiné spojován coby někdejší manažer firmy BusLine s řadou kontroverzních rozhodnutí a zakázek. Naposledy v kauze Dopravního podniku města Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), kvůli níž vloni v dubnu zasahovali v Liberci policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Spolu s Vařilem obvinili i několik dalších osob, včetně tehdejšího ředitele DPMLJ Luboše Wejnara nebo někdejšího zastupitele a předsedu představenstva DPMLJ Pavla Šulce. V první vlně detektivové zadrželi celkem 9 osob.

„Trestní stíhání se vede pro trestné činy podplácení, přijetí úplatku, legalizace výnosů z trestné činnosti, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů EU a porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ uvedl tehdy k zadržení a obvinění podezřelých mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Kauza machinací v DPMLJ s případem střelby nijak nesouvisí. Jiří Vařil je nyní vyšetřován na svobodě. Zanedlouho poté, co použil střelnou zbraň před domem, ho policie propustila.


Celkem
Sdílení

0 komentářů

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označeny *

*
*

.