O největší liberecký průmyslový brownfield má zájem nadnárodní firma

Bývalá slévárna v Ostašově, která je asi největším průmyslovým brownfieldem v Liberci, možná opět ožije. Zájem převést tam výrobní a vývojové centrum ze západní Evropy má jedna nadnárodní firma. Zatím se neví, o koho jde. Soukromý vlastník areálu začal jednat s městem o vybudování nové silnice k bývalé slévárně. Areál jako slévárna fungoval v Ostašově desetiletí až do roku 2010.


Foto: Ivan Rous, Severočeské muzeum

Areál jako slévárna fungoval v Ostašově desetiletí až do roku 2010. „Je velká škoda, že areál je zchátralý, je nevyužívaný a je to vlastně opomíjená průmyslová plocha, která by si zasloužila využití," uvedl náměstek primátora Jiří Šolc (SLK). Podle něj je areál pro město významný i svoji historií. Před více než 100 lety tam sídlila jedna z prvních automobilek na českém území, RAF - Reichenberger Automobil Fabrik.

Nyní je naděje, že by areál mohl mít opět využití. Současný vlastník podle Šolce zpracovává projektovou dokumentaci na jeho revitalizaci. „Chystá zbourání, odstranění ekologických zátěží a vystavění nové haly pro podnik s vysokou přidanou hodnotou. Zatím není známo, jaký podnik by to měl být, ale měla by to být významná firma," řekl Šolc.

Město podle něj na přípravách spolupracuje, jedná o novém přístupu k slévárně. „Dnes se do fabriky přijíždí ze shora od Kovošrotu a tímto bychom areál napojili zespoda, přímo z ulice Švermova. Vznikla by ulice, chodníky, veřejné osvětlení," uvedl náměstek. K novému napojení slévárny ze Švermovy ulice by mělo dojít poblíž křižovatky u Svedu. Podle Šolce by novou komunikaci bylo možné později prodloužit až k ulici Domky, a zlepšilo by se tak napojení Františkova kolem letiště na Ostašov či k nákupní zóně v Růžodole.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE