„Obchodní dům Ještěd byl vtipným fenoménem Liberce, moc mi chybí,“ říká fotograf, který o oranžovém nákupním centru vydává knihu

„Byl to nesmírně vtipný dům. Fascinující členěná hmota, díky terasám a pavilonům pestrý a zábavný prostor. A pak samozřejmě jeho sytá barva. Byl to fenomén, podobně jako Ještěd na hoře. Obchodní dům byl jedním z atributů Liberce, objevoval se na všech dobových pohlednicích. Pomáhal vytvořit povědomí o Liberci.,“ říká fotograf Jiří Jiroutek, který v pondělí večer pokřtil svou fotografickou publikaci. Jmenuje se Už nejdu do Ještědu a pojednává právě o fenoménu jedinečného nákupního domu Ještěd, který šel před deseti roky k zemi.


Foto: Jiří Jiroutek

Byl podle vás Obchodní dům Ještěd krásný?

Jednoznačně. Když jsem v pětaosmdesátém přijel do Liberce, okamžitě mě zaujal. Byl znakem radosti, ve své výrazné oranžovosti vyčníval z jinak šedivých kulis města.

Kdy a proč vlastně jste začal fotit OD Ještěd?

Focení obchodního domu Ještěd předcházel můj fotografický zájem o Ještěd nad Libercem, o vysílač s restaurací. Stal jsem se a stále jsem fotografem architektury. Ostatně, o Ještědu jsem v roce 2008 vydal fotografickou knihu Fenomén Ještěd. Můj fotografický zájem o obchodní dům Ještěd byl čistě soukromý, nešlo o žádnou zakázku. Prostě se mi líbil, tak jsem ho nafotil. Bylo to již v době, kdy v něm bylo Tesco. Měl jsem už tehdy profitechniku, fotil jsem na velké diapozitivy, což bylo sice drahé, ale OD Ještěd pro mě tu cenu rozhodně měl. Nafotil jsem ho a snímky uložil do šuplíku. V tu dobu by mě vůbec nenapadlo, že Ještěd jednoho dne budou bourat.

Fotografoval jste i proces demolice?

Ne, nemohl jsem. Bylo mi to tak líto, že mě to prostě k focení nepustilo. Fotek z bourání jsou tisíce, já jsem byl rád, že jsem uchoval vzpomínku na dobu, kdy to Ještědu ještě slušelo.

Foto: Jiří Jiroutek

Co pro vás jako fotografa bylo na OD Ještěd nejzajímavější?

Hmota jako taková. Ten dům mě ohromně bavil, chodil jsem tam jako student na brigády, takže jsem Ještěd dobře znal. Byl to nesmírně vtipný dům. Fascinující členěná hmota, díky terasám a pavilonům pestrý a zábavný prostor. A pak samozřejmě jeho sytá barva. To, co je tam dnes, je zčásti skleněná, zčásti betonová krabice, do které vstoupíte a na druhém konci vás vyplivne.

Kolik snímků Ještědu máte?

Není jich mnoho, fotil jsem na diapozitivy o velikosti 4 x 5 palců, to mám asi dvacet snímků. A fotil jsem i na svitkový film, celkem jde určitě o méně než padesát fotografií.

Včera večer jste pokřtil knihu Už nejdu do Ještědu. Je to publikace čistě o architektuře, nebo podle vás pojednává určitý dobový fenomén?

Určitě to byl fenomén, podobně jako Ještěd na hoře. Obchodní dům byl jedním z atributů Liberce, objevoval se na všech dobových pohlednicích. Pomáhal vytvořit povědomí o Liberci.

Co bylo impuslem k vydání knihy?

Letos je to smutých deset let, co OD Ještěd nestojí. Když byl zdemolován, udělal jsem v roce 2010 v tehdejší Galerii U Rytíře v podzemí liberecké radnice výstavu fotek Už nejdu do Ještědu. Prý to byla snad vůbec nejnavštěvovanější výstava, která se tam kdy konala. Spousta návštěvníků se mě už tehdy ptala, zda z fotek neudělám knihu. Nyní tedy přišel její čas.

Foto: Jiří Jiroutek

Po oznámení, že se má obchodní dům bourat, se spousta lidí postavila proti. Odpor byl marný. Je podle vás bez Ještědu Liberec méně zajímavé město?

Jde o moje čistě osobní hodnocení, se kterým nikdo nemusí souhlasit, ale ano, podle mě Liberci chybí. Samozřejmě znám a respektuji protinázory, že se Ještěd nehodil pro moderní trendy nakupování. Přesto si myslím, že ten oranžový dům s rezavými plechy k Liberci patřil. Jsem překvapený, kolik mladých lidí na tento fenomén například na sociálních sítích v dobrém vzpomíná, sdílejí fotky a zážitky svých rodičů, kteří třeba v Ještědu pracovali. Já se s jehou ztrátou vyrovnávám výstavou a teď knihou. Díky ní už OD Ještěd zůstane navždy s námi.

Jak se vám líbí nástupce Ještědu, OC Forum, chtěl byste budovu fotografovat?

Ne. Nenašel jsem zatím nic, co by mě zaujalo, neobjevil jsem cokoliv, co by mě oslovilo. Když jsem líný jít okolo, občas Forem projdu, ale to je vše.

Včera večer byl křest, stihne ještě kniha doputovat na předvánoční knižní trh?

Měla by být k dostání u knihkupců v Liberci a okolí. Vlastním nákladem jsem vydal dva tisíce kusů, kniha je v češtině a angličtině. Snad se na všechny zájemce dostane. Je to kniha mých fotografických vzpomínek na konkrétní pozoruhodnou budovu a tím pádem je to publikace také o architektuře. Fotografie jsou doprovozeny třemi krátkými texty od architeků a historiků architektury. Texty zasazují stavbu do souvislostí, ukotvují ji z hlediska doby, tehdejší společnosti a architektury, která tenkrát vznikala. Všichni autoři se mimochodem shodují, že šlo o mimořádnou stavbu.

Fotograf a autor knihy Jiří Jiroutek. Foto: archiv J. Jiroutka

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE