Oběť Jana Palacha si dnes v Liberci připomněly desítky lidí

Oběť Jana Palacha který se před 50 lety sebeupálil si dnes u radnice v Liberci připomněly desítky lidí. Lidé zapalovali svíčky a pokládali květiny k památníku obětí srpnové okupace 1968. K symbolickému tankovému pásu se jmény tehdejších devíti obětí přibyl dnes portrét studenta Jana Palacha. Od památníku pak průvod lidí se svíčkami v rukou vyrazil symbolicky přes Palachovu ulici k Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici.


„Už v Mělníku, když chodil do gymnázia, upozornil na sebe Palach svým nekompromisním postojem. Ale není pravda že byl fanatik, není pravda, že byl naivka. Byl si vědom nepředstavitelné fyzické bolesti, byl si vědom bolesti své matky, tím je jeho oběť obdivuhodnější," řekl na shromáždění někdejší poradce prezidenta Václava Havla, filozof, bývalý univerzitní pedagog a čestný občan Liberce Jan Šolc. Upozornil také, že svoboda vydobytá i Palachovou obětí, není navždy, nepřiloží-li k jejímu udržení ruku každý člověk.

„Je to přesně 50 let, co se Jan Palach obětoval. Jeho oběť přišla v časech, které se stávaly těžšími a těžšími. Nad Československou republikou se zvolna stahoval černý mrak normalizace. Těžké časy trvaly dlouhých 20 let. Když se konečně režim zhroutil, zdálo se, že bude vše v pořádku. Alespoň tak se to donedávna zdálo. Jenže se ukazuje, že těžké časy se do naší země vrací. Prosím vás, buďme stateční jako Jan Palach, nesmíme se bát," vyzval přítomné student filozofie Vojtěch Miler, jen o rok starší než byl v době své smrti Palach.

Desítky lidí si výročí připomněly i ve městech Královéhradeckého kraje. Sešli se například v Hradci Králové, Náchodě nebo ve Dvoře Králové nad Labem. „Sešlo se tady asi dvacet lidí," řekla po 17:00 ČTK účastnice setkání ve Dvoře Králové nad Labem Radka Hübnerová.

Hrdinný čin studenta Jana Palacha, který se 16. ledna před 50 lety na Václavském náměstí upálil na protest proti vývoji v Československu po okupaci v roce 1968, si dnes připomínali lidé po celém Česku i v zahraničí. Na nádvoří Univerzity Karlovy odhalili pamětní dlaždici, událost připomněla řada výstav i besed. Pietní shromáždění spojené s pochodem v Liberci zorganizovaly občanské iniciativy Milion chvilek pro demokracii a Srdce pro demokracii.


Celkem
Sdílení