Obří hudební festival Benátská! dostal od Liberce slevu 175 tisíc. „Zbytečné,“ diví se opozice

Největší letní festival severních Čech, Benátská!, dostal od Liberce slevu za pronájem areálu ve Vesci. Místo 350 tisíc zaplatí jen polovinu, tedy 175 tisÍc korun. Opozice to považuje za podivné.


Foto: Festival Benátská!

Zdůrazňuje, že by mělo město podporovat spíše nevýdělečné menší komunitní kulturní akce.

„Benátská noc je opravdu velká akce, která určitě netrpí nedostatkem peněz. Poskytovat takovému typu komerčního festivalu slevu mi přijde zbytečné a zvláštní,“ míní opoziční zastupitel Jaromír Baxa z hnutí Liberec otevřený lidem. Jak dodává, město podle jeho soudu naopak velmi málo podporuje drobné kulturní projekty, které by to skutečně potřebovaly.

„Ve městě se jich koná mnoho a jsou, myslím, pro rozvoj Liberce důležitější než jedna megaakce za rok. Jde o různé komunitní festivaly, komornější hudební přehlídky, sousedské akce, kde se spolu blíže seznámí lidé z jedné čtvrti a nebo školní festivaly, kde se zase lépe poznají rodiče, jejichž děti školu navštěvují,“ míní Baxa.

Podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové) není sleva pro Benátskou! nijak výjimečná. „Pořadatelé od nás chtěli i finanční podporu s poukazem na fakt, že jiné festivaly v jiných městech ji dostávají. My jsme ale žádost zamítli. Vícedenním akcím, které se ve Vesci konají, však slevu poskytujeme, protože při běžném denním ceníku by ty náklady byly opravdu vysoké,“ vysvětluje primátor.

Denní nájem veseckého areálu vyjde na 30 tisíc korun. „Festival Benátská! by tak měl po zkušenostech z předchozích ročníků zaplatit zhruba tři sta padesát tisíc korun,“ vypočítal Zámečník.

Rada města se shodla, že pořadatelům poskytne padesátiprocentní slevu, zaplatí tedy 175 tisíc. Podobnou slevu dostávají i některé další komerční akce. Pořadatelé neziskových událostí, jako bude například letní olympiáda dětí a mládeže, pak mají Vesec zdarma. Benátskou noc považuje primátor za důležitou letní akci, která oživí prázdniny a přivede do města na několik dní tisíce turistů.

Petr Pečený, většinový majitel Benátské!, si vyžádal od Libereckých Zpráv otázky písemně, leč nezodpověděl je.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení