Od Nebe pod Berlínem po Winterbergovu poslední cestu.„Děkuji, vielen dank, dziękuję bardzo,“ děkoval za cenu Pocta hejtmana spisovatel Rudiš

Za svou prvotinu Nebe pod Berlínem v roce 2002 získal Cenu Jiřího Ortena a ocenění Nejkrásnější česká kniha roku. Za poslední knihu, vydanou letos v Německu (české vydání by se mělo objevit již brzy pozn.red.) s názvem Winterbergova poslední cesta, v létě obdržel německou literární cenu Chamisso-Preis/Hellerau. Možná i díky ní se spisovatel, ale i autor divadelních her a komiksů Jaroslav Rudiš, letos ocitl mezi laureáty na ocenění Pocta hejtmana Libereckého kraje za rok 2019, kterou převzal za ojedinělý přínos v oblasti literatury. 


Spisovatel Jaroslav Rudiš, oceněný Poctou hejtmana 2019. Foto: © Peter von Felbert

Žije a pracuje střídavě v Německu a České republice. Rád se vrací do Libereckého kraje, kde vyrůstal v Lomnici nad Popelkou, a odkud často pendluje vlaky mezi Berlínem, Prahou a rodným regionem. Ostatně, vášní k železnici je proslulý. Významně ji promítl i do své práce na grafickém románu Alois Nebel, který byl později zfilmován. Snímek přilákal do českých kin přes 120 tisíc diváků a obdržel i Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film.

Kromě studia na turnovském gymnáziu a vysoké škole v Liberci, absolvoval i studijní pobyty v Curychu a Berlíně. Přestože je autorem či spoluautorem několika divadelních her, scénářů a komiksů, už řadu let působí především jako spisovatel.

Zásadním titulem se pro něj stala v roce 2002 prvotina Nebe pod Berlínem, za níž získal Cenu Jiřího Ortena. Upoutat ale dokázal i románem Grandhotel, (Labyrint, 2006), za který v roce 2007 obdržel cenu čtenářů v soutěži Magnezia Litera.

Jeho poslední knihou, psanou výhradně pro domácí fanoušky, je vloni vydaný román Český ráj. Pracoval na ní ve svém rodném kraji, ale také v Amsterdamu a v Praze. Letos mu pak v Německu vyšel dlouho očekávaný a jeho zatím poslední titul Winterbergova poslední cesta, v němž se vrací opět do rodného kraje, respektive do Liberce, kde kdysi vystudoval Pedagogickou fakultu Technické univerzity v Liberci (obor němčina – dějepis pozn. red.) Hlavním hrdinou je 99 letý pan Winterberg, jehož otec pracoval v libereckém krematoriu.

„Jde o smyšlenou postavu muže, který se narodil 31. října 1918, tedy v den, kdy se uskutečnil první žeh na území nově vzniklé republiky. Jeho otec byl prvním správcem krematoria a hlavní postava se v tom příběhu k němu hodně vrací ve vzpomínkách. A nejen k němu, ale i právě ke krematoriu,“ prozradil k titulu už vloni v rozhovoru pro Seznam Zprávy Jaroslav Rudiš s tím, že román bude mít přes pět set stran a inspirací k jeho napsání se stala právě i stavba libereckého chrámu smrti.

Kvůli knize Jaroslav Rudiš sesbíral řadu dokumentů a informací, které využil i pro text publikovaný před rokem ve Frankfurter Allgemeine Zeitung, kde dává význam stavby do souvislosti s loňským výročím vzniku republiky.

„Děkuji, vielen dank, dziękuję bardzo,“ poděkoval v českém, německém i polském jazyce při přebírání ceny Pocta hejtmana 2019 asi nejznámější současný spisovatel Libereckého kraje Jaroslav Rudiš, čímž nenápadně potvrdil, že publikum a přátele nemá jen u nás, ale také u nejbližších sousedů.

Než se stal spisovatelem, pracoval jako učitel, manažer punkové skupiny, ale také jako hotelový portýr nebo novinář v deníku Právo. Píše i texty písní, například pro skupiny Umakart a Lety mimo. Od roku 2014 spolupracoval i na hudebním projektu Kafkaband, který zhudebňuje texty Franze Kafky.

Spisovatel Jaroslav Rudiš,

oceněný Poctou hejtmana 2019 za ojedinělý přínos v oblasti literatury

Spisovatel, autor několika divadelních her a komiksů.

Dlouhodobě publikuje na české i zahraniční scéně.

Je nositelem prestižní Ceny literárních domů, Ceny Jiřího Ortena a dalších ocenění.

Rodák z Turnova. Zásadním titulem pro něj byla prvotina Nebe pod Berlínem, za kterou získal Cenu Jiřího Ortena.

Vydal také trilogii Alois Nebel a v roce 2012 obdržel Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film.

Komerční obsah


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE