Odborový boss: Třináctý plat dostane letos v Libereckém kraji šedesát procent lidí, mzdy se příští rok zvednou skoro všem

Na třináctý plat se letos v Libereckém kraji může těšit zhruba šedesát procent zaměstnanců. Z kolektivních vyjednávání, která nyní probíhají, se zdá, že od příštího roku by se měla základní mzda zvednout skoro všude. Odboráři usilují, aby šlo o pět až šest procent. Libereckým Zprávám to řekl krajský odborový předák Milan Šubrt, který zastupuje dvaadvacet tisíc zaměstnanců.


Šéf krajských odborů Milan Šubrt. Foto: Jan Stránský

„Vyjednávání o zvyšování platů pro příští rok právě nyní vrcholí. Je třeba říci, že nás něktěří zaměstnavatelé začínají strašit zpomalením ekonomiky, jež podle nich nastane příští rok,“ vysvětluje Šubrt.

Čehož se odborář nebojí. Jak říká, spousta firem dnes zdaleka nemá tolik lidí, kolik by potřebovala. Navíc, mnoho společností zaměstnává agenturní pracovníky z ciziny. Jinak řečeno: pokud by skutečně nastala recese, místní zaměstnance podle Šubrta neohrozí. Firmy tento argument podle jeho zkušeností používají jako součást hry jménem kolektivní vyjedávání.

„Myslím, že se nakonec všude domluvíme. Je ale samozřejmé, že se navýšení platů bude lišit, v každé firmě bude trochu jiné. Firmy samotné v kolektivním vyjedávání zpravidla hovoří o navýšení o inflaci. Jednatelé a manažeři hovoří o dvou procentech, my odboráři s výhledem na veškeré zdražování, které nás čeká, míníme, že inflace bude až okolo tří procent.  Naším cílem ale je, aby šly základní mzdy v Libereckém kraji nahoru o pět až šest procent,“ vypočítal Šubrt.

S navyšováním platů v roce 2020 počítá například liberecká Magna Exteriors. „Finální číslo v procentech nebo v konkrétní částce navýšení se nyní dojednává s odborovou organizací,“ potvrdil Libereckým Zprávám Jan Záruba, HR manager Magna Exteriors.

Větší a velké firmy, jako například právě Magna Exteriors, jsou podle Šubrta svolnější k růstu platů. U malých společností je podle něj jednání složitější.

„Nyní jednáme kromě jiných firem kupříkladu v Benteleru, což se v regionu, počítáme-li i závod v Rumburku, týká dvou a půl tisíc zaměstnanců. Zpětně už to mohu říci. Benteler měl pro letošní rok průměrné navýšení základní mzdy o osmnáct set korun. Podobně jsme pro letošní rok v České Lípě u amerického výrobce autobaterií Clarios vyjednali zvýšení základu o dva a půl tisíce. Což je, myslím, v obou případech nadstandardní. Pracujeme na tom, aby výsledky pro rok příští byly podobné,“ míní odborář.

Průměrná mzda v Libereckém kraji už letos překročila hranici 31 000 korun. Ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o sedm procent na 31 709 korun. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2070 korun. Nejvyšší mzdy vypláceli zaměstnavatelé v Praze, kde zaměstnanci měli na výplatních páskách měsíčně v průměru 42 297 korun hrubého. Vyšší mzdy než v Libereckém kraji vypláceli také zaměstnavatelé ve středních Čechách, v Plzeňském a Královéhradeckém kraji a také na jižní Moravě. „V minulosti byl Liberecký kraj na chvostu tothoto žebříčku, nyní už jsme v horní polovině, což je pro místní pracovníky samozřejmě dobrá zpráva. na druhou stranu, Prahu Liberecký kraj nedožene, to si nebudeme nalhávat,“ konstatuje odborář.

13. platy dávají hlavně velké firmy

Populární třinácté platy letos podle Šubrta dostane v regionu zhruba šedesát procent zaměstnanců. Zpravidla jde o částku, která odpovídá padesáti až sto procentům základní mzdy. Vyplácejí je především velké firmy.

„I tento rok budeme našim zaměstnancům vánočně nadělovat. Každý ze zaměstnanců si může vybrat jedno dárkové balení z nabídky 5 možností od kolekce až po balení značkové kávy. Dále pořádáme pro zaměstnance adventní setkání pátek 29.11., kde bude pro ně připraven teplý čaj, nealko punč a klobása. A finančně naše spolupracovníky před vánoci také odměníme. Díky pozitivnímu výsledku společnosti vyplatíme zaměstnancům na začátku prosince takzvaný čtrnáctý plat,“ potvrzuje Jan Záruba z Magna Exteriors.

„Zaměstnanci dostávají koncem roku roční bonus za splnění cílů a také vánoční dárek,“ sdělila rovněž Šárka Šolcová z ZF Automotive Czech (dříve TRW Automotive, v minulosti Autobrzdy Jablonec - pozn. red.).

Některé firmy o třináctých platech pro příští rok vyjednávají už nyní v balíčku, spolu s jednáním o nárustu mezd. Firmou, která má 13. platy a pravidla pro jejich vyplácení dojednané dopředu, je podle Šurbta například liberecké Denso. Polovinu vyplácí v prosinci, druhou na jaře, kdy pro Denso, japonskou firmu, končí fiskální rok. „Konkrétně v Densu je to tak, že na třináctý plat má nárok každý, kdo neměl neomluvenou absenci a za poslední půl rok musí mít docházku nejméně pětasedmdesát procent,“ uzavírá Šubrt.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE