Omezení městské dopravy zatím berou lidé s nadhledem

Na omezení městské dopravy v Liberci po ukončení spolupráce s firmou BusLine zatím mnoho stížností není. Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou kvůli tomu musel zredukovat jízdní řád zhruba o pět procent a prodloužit intervaly mezi některými spoji. I když nakoupil nové autobusy, nemá totiž zatím dost řidičů. „Problémy byly dnes jen u ranních spojů do průmyslové zóny,“ řekl dopravní ředitel podniku Oskar Zappe.


„Ráno jsme měli trochu problémy u spoje do průmyslové zóny v 5:08, tam byl nacpaný kloubový autobus, takže tam nechal nějaké cestující. Ale šest minut za ním jel další kloubový autobus a pak další, takže se to pobralo. Problémem bylo, že se nám cestující přesunuli do toho prvního spoje, ale ono si to sedne," popsal situaci z dnešního rána dopravní ředitel.

Jiné problémy zatím dopravní podnik nezaznamenal. Ráno byl kvůli technické závadě opožděný ještě jeden ranní spoj. „To ale s firmou BusLine nesouviselo, bylo to kvůli technické závadě, nešly otevřít dveře," dodal Zappe. O víkendu podle dopravního ředitele žádné problémy nebyly, i stížností a připomínek je minimum. „Sledujeme to, připomínky vyřídíme a budeme s nimi pracovat," ujistil Zappe.

Důvodem redukce dopravy ve stotisícovém Liberci je ukončení spolupráce s firmou BusLine, která do pátku zajišťovala 40 procent spojů v krajském městě. Firma ale k 25. lednu smlouvu s dopravním podnikem vypověděla a od soboty tak DPMLJ městskou dopravu zajišťuje bez subdodavatele. Ubylo zhruba pět procent spojů, změny se dotkly 14 ze 45 autobusových linek. Dopravní podnik sice nakoupil 14 autobusů, chybí mu ale řidiči. Důvodem je vysoká nemocnost v souvislosti s chřipkami, další řidiči se teprve školí. Podnik denně potřebuje ve službě zhruba stovku šoférů.

BusLine vypověděl smlouvu kvůli neuhrazeným pohledávkám, jejichž výši DPMLJ zpochybňuje. BusLine pro dopravní podnik zcela zajišťoval ještě MHD v sousedním Jablonci. Tam se v dopravě nic nezměnilo, autobusy dopravce tam jezdí dál, dopravce se tam dohodl přímo s Dopravním sdružením obcí Jablonecka. Lidé jen nemohou použít papírové jízdenky libereckého dopravního podniku, platit musí u řidiče. „Zatím to je na základě objednávky, je to v maximální částce 300 000 eur (7,72 mil. Kč) dle evropských směrnic," řekl jablonecký primátor Milan Kroupa (ANO). O smlouvě s BusLinem město jedná.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE