Oprava kostela v Liberci byla podle Korytáře předražená, aby byly peníze na úplatky

Za zmanipulovanou a předraženou označil dnes u soudu v Liberci svědek a regionální politik Jan Korytář (Změna pro Liberec) zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Rekonstrukce kostela za 65 milionů korun je jedním ze dvou projektů v korupční kauze, kde je obžalováno 13 lidí a čtyři firmy. Mezi nimi je i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).


Hejtman Půta u libereckého soudu.

Foto: Tomáš Tesař

Obžalovaní s výpovědí Korytáře nesouhlasili. Soud bude výpověďmi svědků pokračovat do čtvrtka, poté bude odročen na září. Obžalovaným hrozí tresty od 5 do 12 let.

Soud se týká dvou libereckých projektů téměř za 100 milionů korun, které připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO). Na oba chtěla čerpat evropské dotace, nakonec nebyly vyplaceny žádné. Vybudování oddychové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů skončilo ve fázi příprav, rekonstrukce kostela byla provedena takřka celá. Podle Korytáře byl tento projekt problematický od počátku. Za důvody označil to, že se nevědělo, kdo je skutečným vlastníkem kostela, i okolnosti založeni společnosti GEPO.

„Na první pohled bylo evidentní a zřejmé, že společnost byla založena jen účelově pro získání dotace," řekl Korytář. Jeden z obžalovaných, Jiří Zeronik, který byl iniciátorem rekonstrukce kostela, to dnes odmítl. „Nebyla účelově založena. Dotace byla na opravu kostela, ne na činnost," uvedl.

Zeronik po odsouzení v jiném případu chtěl opravu kostela z dotačního programu vyjmout a z GEPO odstoupil, jeho následovníci ale na to měli jiný názor. Podle Korytáře šlo o dohodu těch, kteří z toho měli mít prospěch. Nikoho konkrétního nejmenoval. „To byla jedna z mnoha zakázek systému, kdy si velké stavební firmy dopředu rozdělovaly velké akce," řekl u soudu. Zakázka podle něj byla předražená, aby byly peníze na provize, úplatky. Před soud se podle něj dostaly jen malé ryby, které vše zařizovaly.

Po dotazu obhájce společnosti Metrostav, která v kauze rovněž čelí obžalobě, na základě jakých konkrétních informací svědek zjistil, že zakázka byla předražená, Korytář uvedl, že je to například na základě tvrzení pracovníka jedné z firem, které na rekonstrukci kostela pracovaly.

„Uvedl mi informaci, že se tam dělají věci, které vůbec nesouvisí s účelem projektu, ale že se ten kostel připravuje spíš na kongresové centrum nebo hotel. To je jedna z věcí, kdy usuzuji, že je zakázka předražená," odpověděl Korytář. K doplňující otázce, kdy a kde se informaci dozvěděl,  Korytář reagoval, že si to nepamatuje, protože konkrétního zaměstnance neznal a sešel se s ním jednou.

Podle obžaloby měl zajistit zachování projektu v evropském programu a vyplacení dotace hejtman Půta, který byl v té době předsedou Regionální rady ROP Severovýchod. Korytář řekl, že Půta jednal na zasedání rady tak, aby projektu spíše pomáhal. Uvedl jeden příklad. „Když se otevřela diskuze k projektu, byl to právě Půta, kdo navrhl, aby se to odročilo, aby nehrozilo, že se projekt zastaví," uvedl.

Půta to u soudu vysvětlil tím, že připomínky vznesl Korytář přímo na jednání rady a musely se nejprve projednat s právníky, aby se daly zapracovat do smlouvy. U soudu dnes vypovídal i bývalý ředitel úřadu regionální rady Zdeněk Vašák, který odmítl, že by na něj Půta kvůli projektu vyvíjel nátlak. „Diskuzi jsem vnímal jako věcnou," uvedl. Podle policie byl hejtmanovi slíben úplatek 830 000 Kč, Půta to důrazně odmítá. „Od začátku kauzy v listopadu 2014 tvrdím, že jsem obviněn z toho, co jsem neudělal a ani udělat nemohl, žádný úplatek jsem nepřijal ani mi ho nikdo nenabízel," uvedl v písemném prohlášení.

(ČTK + LZ)


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE