Otevřený dopis: Potřebujete nový autobusák? Není problém, zaplatí to kraj

Hejtman Martin Půta se s primátorem Liberce Jaroslavem Zámečníkem dohodl na tom, že kraj zaplatí výstavbu nového libereckého autobusového nádraží. Vážené starostky, vážení starostové, požádejte také na svoje projekty kraj o peníze!


Můžeme začít hned u druhého největšího města v kraji, Jablonce nad Nisou. Ten nyní projektuje nové autobusové nádraží za 200 milionů korun, stejně jako v případě Liberce jde o projekt podpořený z EU fondů. Většina autobusových linek, která do něj bude zajíždět, jsou linky meziměstské.

Vážený pane primátore Kroupo (ANO), chovejte se jako řádný hospodář. Požádejte Liberecký kraj, ať tento projekt převezme a ušetří městu peníze jak na spolufinancování, tak na následný provoz nádraží.

V České Lípě také není stávající autobusové nádraží zrovna výstavní částí města. Navíc se nachází na pozemcích soukromého majitele, to s sebou samozřejmě nese velká rizika. Vážená paní starostko Volfová (ANO), jste spolu se Starosty pro Liberecký kraj ve vládnoucí koalici na kraji. Proč pro své občany nezajistíte důstojné autobusové nádraží z krajských peněz?

Vážení starostové Turnova a Železného Brodu, pánové Hocke a Lufinko (oba s podporou SLK), před několika málo lety jste z městských rozpočtů vynaložily nemálo prostředků na vybudování nových autobusových nádraží ve vašich městech. Necítíte v nynější investici kraje v Liberci nespravedlnost? Hejtman Martin Půta vás se svými Starosty pro Liberecký kraj podpořil v posledních komunálních volbách, ale z krajského rozpočtu vyplácí jen někomu. Nějaká forma odkupu vašich autobusáků krajem by se jistě dala vymyslet.

Vážené starostky a starostové ostatních 209 obcí v Libereckém kraji, potřebujete peníze na opravu svých autobusových nádraží, zastávek? Zajděte za hejtmanem Libereckého kraje, všechno platí. A pokud vám v obci chybí parkovací místa, můžete na kraj zajít také. Vždyť v Liberci jde u projektu autobusáku z velké části také o parkovací dům. Liberecký kraj bude klidně ve vaší obci provozovat i parkoviště.

Hlavním argumentem pro odkup libereckého autobusáku krajem bylo, že jde o terminál pro meziměstskou dopravu. Tenhle argument se jistě uplatní u všech obcí v kraji, kam nějaký autobus zajíždí. Nenechte v tom tak primátora Liberce samotného. Ještě by si mohl někdo myslet, že se zbavuje libereckého autobusáku ve prospěch kraje, jen aby si mohl hejtman v největším krajském městě honit politické body. Za veřejné peníze, jak jinak.

Jindřich Felcman
předseda liberecké základní organizace Strany zelených


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE