Otoč kelímek. V Liberci začínají kavárníci používat novinku z Německa. Chtějí tím přispět ke snížení ekologické stopy

Kavárníci v Liberci začínají používat evropskou novinku v segmentu kávové kultury - zálohové vratné kelímky. Trend, který je populární například v sousedním Německu, si dává za cíl umožnit zákazníkům využívat ke konzumaci své kávy speciální ekologický kelímek, který si mohou kdykoliv vyměnit. Cílem je přispět ke snížení ekologické stopy.

A také eliminovat odpad, který při používání klasických plastových nádob vzniká. Zálohovací kelímek vyvinula německá společnost CUPFORCUP ze zdravotně nezávadného polypropylenu bez obsahu BPA. Jsou plně a snadno recyklovatelné a testované na opakované použití. Přímo v Liberci ho jako první začala nabízet kavárna FOFR KAFE v podloubí na Benešově náměstí.

Novinka dorazila do Liberce. Zálohovací kelímky na kávu chce nabízet hned několik kaváren.

Foto: Lucie Hrušová

Pro otočení zde mají připravenou zásilku prvních 100 kelímků ve dvou velikostech. Kavárník Leoš Pavlata si od zavedení novinky slibuje, že se časem podaří nahradit alespoň dvě třetiny kelímků jednorázových, kterých u něj zákazníci každý měsíc spotřebují i několik tisíc.

Pavlata se zároveň těší, až se projekt rozšíří i do dalších libereckých kaváren, aby zákazníci měli možnost vracet kelímky na co nejvíce místech. Podle dodavatelů  je nyní na čekací listině několik dalších kavárenských podniků z Liberce. Vratné kelímky by měly nabízet místním zákazníkům nejpozději do několika týdnů. 

Za projektem ‚‚Otoč kelímek‘‘ v České republice původně stojí 3 olomoucké kavárny, které našly inspiraci u podobného projektu v Německu. Pro velký zájem se jejich nápad na konci loňského roku začal šířit do dalších velkých měst. Systém funguje tak, že si zákazník objedná kávu do vratného kelímku, za který zaplatít zálohu 50,- korun. Později ho může vrátit kdykoliv na kterémkoliv jiném místě, které se do projektu zapojí.  A to bez jakékoliv účtenky či potvrzení. Pouze běžnou výměnou kus za kus nebo za vrácení zálohy. 

Podle autorů projektu je možné jeden kelímek otočit až 500krát. Po uplynutí jejich zhruba 3-leté životnosti a stažení z oběhu si je převezme český zpracovatel, která se postará o jejich recyklaci. Zatím jsou k dispozici pouze kelímky v modré barvě. Během několika měsíců se ale počítá i s dalšími barvami a potiskem s regionální tématikou.

Jednorázové kelímky přinášejí nejen v kavárenském průmyslu už řadu let obrovskou ekologickou zátěž. Jen v České republice se jich každý rok spotřebuje zhruba 350 miliónů. Protože se obtížně recyklují, až 99 % z nich končí ve spalovnách nebo na skládkách, kde se rozkládají stovky let. 

Projekt ‚‚Otoč kelímek‘‘ si dává za cíl objem odpadu snížit a přispět tak k ochraně životního prostředí. Česká republika je po Německu teprve druhou evropskou zemí, kde podobná iniciativa vznikla.  Kavárny, které se už do projektu zapojily, jsou v rámci ČR zařazeny do této speciální mapy.

Lucie Hrušová


Celkem
Sdílení

1 komentářů

  1. Já tom,u nerozumím, nikde není zmínka o tom, jak se to dezinfikuje. Já to oslintám, vrátím a co pak, to do toho za dalších 50 načepují nové kafe? Tak to fakt nemusím. Než ho zase otočí, může uplynout i měsíc. Brrr.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označeny *

*
*

.