Paddleboard není jen sranda na dovolenou. Na prkně sportovci sjíždějí vestoje i divoké řeky

Nemůžete je přehlédnout. „Kanoisty“, kteří na surfovém prkně vestoje brázdí hladiny českých rybníků, přehrad, ale i řek. „Paddleboarding rozhodně není sezonní hit. Není to krátkodechý výkřik. Pořádají se závody, vznikají unie a svazy. Jsem dokonce přesvědčený, že se paddleboarding dříve nebo později stane olympijským sportem. Může-li tam být hip hop dancing, proč by na olympiádě nemohl být špičkový závodní paddleboarding,“ říká Ctibor Helcelet, který na jablonecké přehradě prkna půjčuje i prodává.


Ctibor Helcelet. Foto: Jan Stránský

Čím si vysvětlujete, že se v posledních nemnoha letech stal paddleboard tak masovou atrakcí?

Paddleboardy se staly velmi snadno dostupnými. Paddleboard má samozřejmě svou historii…

Pardon, jakou?

Historie paddleboardu sahá až někam do patnáctého šestnáctého století. V Tichomoří na ostrovech si domorodci zkracovali cestu po vodě, vyrobili si prkno, na kterém pádlovali. To byl pravěk. Skutečný paddleboarding začal v padesátých šedesátých letech minulého století v USA, v Austrálii, na Tahiti. Když to řeknu zjednodušeně: surfaře přestalo bavit čekání vlnu, a tak si vymysleli pádlo. Na vlnu čekali už připravení vestoje, a když se blížila už se k ní jen rozpádlovali.

Když jsme přicházeli k přehradě, říkal jste, že zlom přišel s nafukovacími paddleboardy.

Ano. První nafukovací paddleboard vyvinula v roce 2008 firma Red Paddle Co, která dodnes patří k naprosté světové špičce, a rozhodně je pořád nejrenomovanější. Jak šel vývoj kupředu, objevily se samozřejmě další prvotřídní výrobci, jako je například Tambo, kterou lidem půjčujeme. Je to česká značka a my chceme propagovat českého výrobce. Navíc Tambo je už dnes minimálně na evropské, ale spíše světové úrovni.

Za šest tisíc kvalitní prkno nevyrobíte

Současně jsou dnes paddleboardy za pár tisíc ke koupi i v supermarketech.

Ano, je to skutečně masová záležitost. Dnes už se dá v supermarketu koupit paddleboard za šest tisíc…

Že vám opět skáču do řeči. Je dobrý nápad, pořídit si takové prkno?

Má to dva pohledy. Pokud to někdo s paddleboardingem myslí skutečně vážně a chce sportovní kvalitu, pak si samozřejmě v marketu prkno nikdy nekoupí. Druhý pohled je rodinný. Chtějí-li se rodiče s dětmi vydat na rybník, na úplně klidnou vodu, a jen se povozit, asi to stačí. Rozdíl je v tom, že prkno za šest tisíc nikdy nedosáhne tuhosti jako to špičkové. Levná prkna mají svoje neduhy jako je horší paluba, prkna ucházejí, takže se musejí častěji dopumpovávat a podobně. Pokud se vrátím ke sportovní stránce, největší rozdíl je zmiňovaná tuhost. Sedíme u přehrady, kde je dnes klidná voda. Ale i tady se vzdouvají drobné vlnky. Levná prkna ze supermarketů jsou měkká a každou vlnku kopírují a vlní se. Člověku to přidělává práci. Musí nejen držet stabilitu, ale ještě se vyrovnává s faktem, že se pod ním vlní prkno. Kdežto na tuhých prknech se jezdí v klidu na příboji, na divoké řece. Přijde-li vlna, buď ji prorazí anebo ji prostě přejede a překlopí se přes ni. Řešíte „jen“ stabilitu a nemusíte se zabývat, že se pod vámi vlní prkno. Vzít si supermarketové prkno například k moři není moc dobrý nápad. Moře se, byť třeba mírně, vlní pořád. Řešení stability na měkkém prkně je tam o to náročnější. Krátce řečeno, za šest tisíc korun prostě není možné vyrobit kvalitní prkno. Paddleboarding rád přirovnávám k cyklistice.

Jak to myslíte?

Také existují kola ze supermarketů za patnáct stovek. A na druhé straně sportovní špičková kola za sto padesát tisíc. Podobně to začínají lidé vnímat u paddleboardů, i když zatím pomalu. U kol už lidé rozlišovací schopnost mají. Vědí, že když si koupí supermarketové kolo, nemohou s ním jet na horskou tůru, protože by je okamžitě rozbili. To samé se lidé podle mě učí a naučí u paddleboardů. Začnou rozlišovat. Pokud se budou chystat na sjezd řeky, nepůjdou si pro paddleboard do supermarketu. Je to normální vývoj. Každý jsme si asi někdy koupili laciné kolo a když jsme začali jezdit víc nebo do terénu, logicky jsme postoupili dál a koupili si kolo kvalitnější.

Každopádně snadná dostupnost prken přinesla masovost.

Přesně tak. Osobně jsem začínal někdy před sedmi osmi lety a v Jablonci jsem byl pravděpodobně první nebo jeden z prvních. Výrobců nebylo tolik a všechna prkna stála od dvaceti tisíc korun výš. Když jsem se projel tady kolem hráze, všichni se zastavovali, byli z toho trochu vyjevení a vůbec nevěděli, co to je. Tím, že se během let prkna strašně zlevnila a může si je pořídit téměř každý, někdy to na přehradě vypadá jako na paddleboardové demonstraci. Otázka je, kam bude paddleboarding směřovat. Myslím, že bude vždy oblíbený. Je to zajímavá aktivita. Příjemná. Člověk se protáhne, je na vodě, na sluníčku, na čerstvém vzduchu. Navíc si zlepší kondici a stabilitu.

Na prkně vestoje divokou řekou

Z vašich slov je zřejmé, že chcete lidem ukazovat paddleboard spíše ze sportovní stránky.

Je to tak. Ačkoliv je to někdy proti obchodnímu hledisku. U nás na paddleboardingshop.cz provozujeme půjčovnu a prkna i prodáváme. Občas se někdo ptá, proč nemáme i laciná prkna. Jsem sportovec a beru paddleboarding po sportovní stránce. Chci lidem ukázat to nejlepší, co mohou dostat. Netěšilo by mě půjčovat lidem supermarketová prkna.

Než se dostaneme ke sportovní stránce věci, vysvětlete, prosím, laikům mého typu: je paddleboarding zdraví prospěšná záležitost?

Řekl bych dokonce, že je to jedna z nejzdravějších věcí. Jde samozřejmě především o držení těla. Paddleboarding může být rodinný relax na vodě, kdy prkno slouží dětem, které na něm blbnou, skáčí z něj do vody nebo se na něm opaluje manželka. Současně ovšem, a z mého pohledu především, je to sportovní nástroj. Při jízdě na paddleboardu zatěžujete svalstvo celého těla, hlavně to hluboké stabilizační. Paddleboard pomáhá s bolestmi zad, protože přirozeně zpevňuje břišní a zádové svaly. Pádlo si přehazujete z jedné stany na druhou, takže zapojujete obě strany těla rovnoměrně. Je to úžasný sport. Pokud člověk pokročí, může sjíždět příboj nebo divokou řeku, ale to už je opravdu vysoká škola paddleboardu. Paddleboarding je také rychlostní kanoistikou vestoje. Po hodině tréninku, kdy jezdíte po jablonecké přehradě, z prkna slezete a pálí vás celé tělo. Paddleboarding může být i tvrdou formou tréninku.

Poměrně často jsem tady vídával na paddleboardu zakladatele Jablotronu Dalibora Dědka, který je sportovec tělem i duší. Fakt, že na paddleboardu jezdí právě i Dědek byl pro mě signálem, že to bezesporu může být i velmi náročný sportovní výkon.

Občas jsme se při tréninku potkávali. Naváži na naši debatu o kvalitě prken. Dalibor Dědek jezdil na Red Paddle Co. Samozřejmě nevím, z jakého důvodu. Třeba si prostě jen koupil to nejdražší. Anebo skutečně chtěl kvalitní prkno, na kterém by mohl sportovat.

Existuje skupina lidí, pro které paddleboarding není vhodný?

Paradoxně jde opět o záda. Člověku, který má chronické potíže se zády, může paddleboarding pomoci, ale i ublížit. Je to velmi individuální. Harmonický pohyb na paddleboardu může problémy se zády vylepšit. Pokud ale člověk bude jezdit technicky špatně, může si i trošku ublížit. O žádné jiné skupině, která by měla pro paddleboarding omezení nevím.

V akci. Foto: Jan Stránský

Spíš než hubnutí dokonalé tvarování těla

Je možné paddleboardingem zhubnout?

Při každém sportu lze zhubnout, i na paddleboardu. U shazování kil ale hraje naprosto zásadní roli výživa. Spíš než hubnutí vám paddleboard poslouží ke krásnému zpevnění a vytvarování těla. Jak už jsem řekl, hubnutí je otázka výživy, sportu jen v malé míře. Sport slouží k vytvarování, zpevnění a uzdravování těla. Co je zajímavé, u žen je ve spojení s paddleboardem oblíbená jóga. Sama o sobě je těžká na koordinaci pohybu. Na paddleboardech je to povýšené ještě na úplně jinou úroveň. Jógové figury, které běžně děláte na zemi, najednou vytváříte na nestabilní podložce. Jógová studia si u nás půjčují prkna, takže se chodíme podívat. Mysleli jsme, že ženy budou víc ve vodě než na prkně. Ale kupodivu jim to jde úplně výborně. Byť je samozřejmé, že na paddleboardu neprovedete jógovou figuru v takové dokonalosti jako na pevné zemi.

Jaká byla vaše cesta k paddelboardingu?

Někdy před osmi lety jsem na zahraničním sportovním soustředění zahlédl pána, který na paddleboardu vozil dítě. Protože jsme tehdy také měli malé dítě, úplně mě to nadchlo. Říkal jsem si, že zajezdit si společně v Jablonci na přehradě by bylo úžasné. Pak se nějakou dobu nic nedělo, načež jsem paddleboard zahlédl znovu. Začal jsem se o věc zajímat a koupil si svoje první prkno. Tehdy stála všechna prkna minimálně dvacet tisíc. Když jsem si ho vezl domů, strašně jsem si nadával. Říkal jsem si: nikdy jsi na tom nestál, nevíš, jestli ti to půjde, stálo to spoustu peněz, nevíš, jestli tě to bude bavit. Byl jsem na sebe naštvaný. Jakmile jsem pak ale paddleboard nafoukl a šel prkno vyzkoušet, hned první sklouznutí po vodě byl neskutečný pocit. Okamžitě jsem věděl, že je to ono. A dodneška to tak je.

Paddleboard jako olympijský sport?

Z vašich slov cítím, že paddleboardingu věříte, že to není módní hit jedné dvou sezon.

Za krátkodobý hit paddleboarding rozhodně nepovažuju. Není to krátkodechý výkřik. Pořádají se závody, vznikají unie a svazy. Jakmile se dostane do povědomí lidí, že se na paddleboardech závodí, pomůže to k uvědomění, že je lepší si koupit lepší, byť dražší prkno. Opět použiji příměr z cyklistiky. Když lidé vidí, že Peter Sagan jezdí na kole Specialized, určitě to může ty, kteří to s cyklistikou myslí trochu vážně a fandí ji, motivovat, že zatouží po kole právě téhle značky. U paddleboardu to bude podobně. Jsem dokonce přesvědčený, že se paddleboarding dříve nebo později stane olympijským sportem. Může-li tam být hip hop dancing, proč by na olympiádě nemohl být špičkový závodní paddleboarding.

V jakých disciplínách se na paddleboardu soutěží?

Surfuje se - klasické surfařské závody na příboji. Další disciplínou jsou závody na způsob rychlostní kanoistiky. Jezdí se kratší pětikilometrové tratě i maratony, dvacet kilometrů i delší. Další disciplínou jsou závody na divoké vodě, něco jako kanoistika nebo kajaky. Jet divokou vodu na paddleboardu zní neuvěřitelně a šíleně, ale skutečně se na bílé vodě, jak říkáme té divoké, jezdí sjezdy i slalomy.

Jakými kvalitami musí disponovat paddleboarodový závodník?

Základem je síla, především rukou. A kondice. Je to vlastně stejné jako u kanoistiky. A pochopitelně je zásadní smysl pro stabilitu. Důležité je rovněž znát vodu. Když jedete divokou řeku, musíte vědět, co voda může udělat, musíte dokázat předvídat.

Hovořil jste o smyslu pro stabilitu. Což mi zní jako talentová záležitost, které se asi jde těžko naučit, člověk ji musí mít vrozenou. Pletu se?

Stabilitu buď máte, nebo ne. Samozřejmě jde trochu vypilovat, částečně se ji naučit. Ale hlavní je talent.

Na přehradu i Jizeru

V Jablonci ve sportovní hale nebo u přehrady u Slunečních lázní si si můžete paddleboard nejen koupit, ale i otestovat. Prkno vám půjčí nejen k projížďce po jablonecké přehradě, ale i řece Jizeře v okolí Malé Skály, Turnova, Mnichova Hradiště, Mladé Boleslavi.

Půjčovné běžného paddleboardu na hodinu a půl vyjde na 200 korun.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE