Památkou Libereckého kraje je kostel Povýšení svatého Kříže, středoevropský unikát

Secesní kostel Povýšení svatého Kříže v Jablonci nad Nisou zvítězil v soutěži o Památku roku Libereckého kraje. Porota ocenila restaurátorskou obnovu štukových omítek a výmalbu jeho interiéru, které se uskutečnily v letech 2010 až 2018. „Slavnostní předání ocenění a šeku na 50 000 korun se uskuteční v sobotu 14. září v rámci Dnů evropského dědictví,“ řekl dnes mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička. Do letošního čtvrtého ročníku soutěže bylo přihlášeno sedm památek.


Jedinečná ukázka sakrální secesní architektury. Foto: město Jablonec

Liberecký kraj se soutěží snaží upozornit na úspěšné projekty obnovy kulturních památek a také je podpořit. Loni si ocenění odnesly hned dvě památky - obnova historické papírny a mlýna v Hamru na Jezeře na Českolipsku a také areál barokního zámku v Návarově u Zlaté Olešnice na Jablonecku. „Původním záměrem bylo ocenit vždy jednu, ale loni i předloni přihlásili majitelé památky, které byly svým charakterem nesouměřitelné, ocenění tak byla dvě," řekla krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).

Jablonecký kostel Povýšení svatého Kříže postavený v letech 1900 až 1902 podle návrhu jabloneckého rodáka, architekta Josefa Zasche, je unikátní stavbou středoevropského významu. Návštěvníci tu najdou nikoli obrazy svatých či křížovou cestu, ale secesní výzdobu s typickými rostlinnými motivy. Kostel je působivou ukázkou sakrální secesní architektury. Podobné stavby jsou v Česku i celé Evropě výjimečné, secese byla totiž především světským stylem. Pokud se kostely v té době stavěly, uplatňovaly se v jejich architektuře hlavně konzervativní názory dávající přednost historismu.

Kostel na dobové pohlednici. Repro: město Jablonec

Kostel Povýšení svatého Kříže patří Starokatolické církvi, která na jeho obnově pracuje už 20 let. Zajímavý je nejen svou architekturou a secesní výzdobou, původní je i oltář, jemuž vévodí strom života a Ježíš na kříži zezadu osvětlený vitrážovým oknem. Po stranách oltář zdobí jen dva zpívající andělé, stejní jako na vstupu do kostela. Zachovala se i část původního osvětlení, byť skleněné lampy ve tvaru tulipánů zmizely, a nahradily je proto repliky vyrobené podle původních nákresů. Původní jsou také kostelní lavice, podlahy nebo dveře.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE