Parkovací dům u zoo je nesmysl. V chaotickém Liberci bohužel není

„Natáhneme dopravu do této oblasti ještě více," kritizuje plán na stavbu parkovacího domu u zoo opoziční zastupitel za Změnu pro Liberec Ondřej Petrovský. Podle něj by město spíše mělo zřizovat centrální parkoviště na okraji města a návštěvníky zoo motivovat, aby po městě jezdili veřejnou dopravou.


Ředitel zoo David Nejedlo. Foto: Jan Stránský

Myšlenka je to bezesporu správná. Bez ironie. Proto se k ní také přidal Petrovského kolega Josef Šedlbauer s tím, že by zoo s univerzitou měla více sdílet už současná parkovací místa.

Opoziční kritika bohužel počítá s utopickým předpokladem, že v Liberci žijeme v ideálním světě. Není tomu tak. Naprosto si nedokáži představit, jak by se návštěvníci Liberce přesouvali hromadnou dopravou do zoo. Liberec je totiž, přiznejme si, ještě pořád město chaosu.

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Je to jen pár dní, co se ukázalo, že tramvaje z centra Liberce k zoo nepojedou až do 24. srpna. Už od dubna nejezdí tramvaj z dopravního terminálu ve Fügnerově ulici do Lidových sadů kde je zoologická a botanická zahrada. Od 8. července se úsek ještě prodlouží. Tramvaje 2 a 3 jedoucí z Hanychova budou končit ve stanici Rybníček. Dál přes Fügnerovu ulici směrem do Lidových sadů je nahradí autobusy, zajíždět budou až k nádraží.

Podceněný faktor lenosti

Další problém je, že opozice zcela pomíjí zásadní faktor lidské lenosti. Jako druh ještě nejsme tak daleko, abychom si ve jménu zachování zeleně odpustili dojezd na dosah cíle, v tomto případě zoo. Existují výjimky, leč není jich mnoho. Osvěta je aktivita bez diskusí správná. Její plody však můžeme na život v Liberci aplikovat až ve chvíli, kdy už budou lidé osvícení. Což potrvá. Hodně dlouho.

Ředitel zoo a koaliční zastupitel David Nejedlo řekl, že zoo s univerzitou současná parkovací místa sdílí už dnes. A že to rozhodně nestačí. „Nevyřešeným parkováním obtěžujeme celou lokalitu," uvedl Nejedlo.

A má pravdu. Do doby, než se Liberec stane dokonale fungujícím městem a občanstvo se nepromění v ekologicky uvědomělé Nory, není jiné cesty, než parkovací dům ve Fibichově ulici postavit.

Kdo v poslední době navštívil zoo, ví, že parkování je tam jakousi tichou nevraživou válkou o flíček místa pro každou pneumatiku. A s rozvojem motorismu bude hůř.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE