Pavilon v botanické zahradě nese jméno proslulého badatele Jeníka

Přínos světově uznávaného profesora Jana Jeníka při vytváření podoby expozic ocenila dnes Botanická zahrada v Liberci. U příležitosti jeho devadesátin po něm pojmenovala pavilon s expozicí rostlin z tropické Afriky a Asie. „Z profesora Jeníka má zahrada to, že není tuctová,“ řekl ředitel zahrady Miloslav Studnička.


Nejstarší botanická zahrada v republice má deset pavilonů. Jeník je první, jehož jméno nese některá z expozic. „Troufám si tvrdit, že i poslední. Protože takových osobností, jako je profesor Jeník, je opravdu málo," uvedl Studnička, který se řadí mezi Jeníkovy studenty.

Jeník je světově proslulý geobotanik a vědec - ekolog. Má řadu českých i zahraničních ocenění za přínos v botanice. Získal i prestižní ocenění UNESCO. Napsal stovky odborných ekologických studií a jako autor, překladatel či editor vydal tři desítky monografií, učebnic a vědecko-popularizačních knih.

Právě na základě jeho poznatků, které publikoval i předával při přednáškách univerzitním studentům, vzniklo aranžmá některých expozic liberecké zahrady. „A proto naše expozice jsou dramatické, a proto nelžou. Odpovídají přírodě," řekl Studnička. Vzhled rostlin v expozici je podle něj v souladu s místem, kde v přírodě rostou. Na výstavě u pavilonu mohou návštěvníci vidět fotografie rostlin pořízené Jeníkem na cestách a vedle pro srovnání, jak vypadají v pavilonu. Některé jsou takřka identické.

Podoba tropického pavilonu se zamlouvá i oceňovanému geobotanikovi. „Líbí se mi velmi rafinovaně a s velkým estetickým cítěním sestavená sbírka. Neznám mnoho botanických zahrad v Evropě, které by měly takovou krásnou strukturu," řekl dnes  Jeník, který v letech 1964 až 1967 pobýval v Ghaně, když zkoumal tropické deštné lesy v západní Africe. Byl také v tropických lesích v jižní Americe či na Indickém poloostrově v Asii. „Mnohé jsme z toho napsali a hrozně mě těší, že, jako to je v liberecké botanické zahradě, byly mnohé věci realizovány a velmi umně a věrohodně napodobeny," dodal.

Jeník je jako botanik stále aktivní. Připravuje monografii o krajině a rostlinstvu americké hory Mount Washington ve White Mountains, která je nejvyšším vrcholem Nové Anglie.

 


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE