Perštýn pro boháče? OK, do hry o důstojné bydlení Liberečanů musí vstoupit město a stát

Vulgární komentáře, vášnivé rozepře, emotivní hádky. Exkluzivní článek Libereckých Zpráv o nově chystané liberecké čtvrti na Perštýně nechal v zenovém rozpoložení málokoho. Přehlédněme nyní již zklidněným zrakem nejčastější filipiky: půjde o bydlení pro boháče.

Běžný Liberečan na moderními technologiemi vybavené byty nikdy nedosáhne. Do Liberce luxusní čtvrť přitáhne rozcapené mohovité Pražáky.

Stesky jsou to jistě oprávněné. Vydělat si dnes na důstojné bydlení je úkol přesahující hypoteční horizonty většiny lidí. Stačí se podívat na ceny posledních volných bytů v Parku Masarykova v sousedství muzea. Devadesátimetrové 3+1 za 4 650 000,-. Suma, za kterou si kousek za Libercem postavíte domek. Proč by ale měli lidé kvůli přepáleným cenám bydlení prchat z města, kde mají kořeny, kde se narodili, kde pracují, kde mají děti ve školkách a školách, kde mají přátele, oblíbenou hospodu a partičku kámošů na ping-pong? Proč opouštět město, které mají rádi?

Otázka logická, leč vypálená špatným směrem. Soukromí investoři jsou podnikatelé. A klíčovým cílem podnikání je vytvářet zisk. Nikoliv suplovat veřejný sektor.

Zajistit solidní bydlení pro své obyvatele je úkolem státu a města, nikoliv investičních skupin. Vede k tomu několik cest. Odborníci se shodují, že stát a česká města, Liberec nevyjímajíce, musí zahájit kampaň, na jejímž konci nebude společensky ponižující nebydlet ve vlastním, nýbrž v nájmu. Dnes bere nemálo lidí život v nájmu jako jakousi prohru. Ve vyspělém světě je to přitom zcela běžné.

Hrábnu nyní do svého staršího textu a připomenu, co před časem uvedl pro Seznam.cz architekt Peter Gero, který dvanáct let působil na radnici v Hamburku. Hodně se tam staví. „Tím, že město staví byty i podporuje výstavbu, vniká do tržního prostředí. Současně se staví mezi osmi až deseti tisíci byty ročně. Nabídka tím dostává nové impulsy a cena se udržuje nebo se i může snížit,“ řekl Gero Seznamu.

A ještě jednou sousedé. Drážďany kdysi privatizovaly městské byty podobně masivně, jako se to dělo u nás. Dnes se ovšem k výstavbě vrací. Do tří let postaví 777 bytů. Saská metropole nevidí jinou cestu.

Cest ke ctihodnému bydlení pro pracující střední třídu vede, jak vidno, několik. Je na Liberci, zda navzdory masivnímu dluhu, přehodnotí svoje investiční plány, a vydá se některou z nich.

Neučiní-li tak, hněv a frustrace střední třídy, pověstného pilíře demokracie, mohou narůstat.


Celkem
Sdílení

4 komentářů

  1. Stat by mel ze hry o bydleni urychlene vystoupit, protoze soucastny stav je jeho dilem. Nikdo nechce stavet protoze podminky pripominaji cestu dzungli. ziskat stavebni povoleni je cestovani od certa k dablu az5 atd . opet Honziku dokazujes ze objektivni a nezavisla zurnalistika je pro tebe nedosazitelny cil. ale baje a pohadky ti jdou dobre. zapomel jsi ale na svoje socialni inzenyrstvi a to podsunout nam, ze pirati vyresej vsechno :)))

  2. Nesdílím váš názor: "Zajistit solidní bydlení pro své obyvatele je úkolem státu a města, nikoliv investičních skupin." Stát a obce musí zajistit základní lidskou potřebu - střechu nad hlavou - těm, kteří ji nemají, nebo jim hrozí, že ji mít nebudou. Říká se tomu zpravidla sociální bydlení. Pokud by se měly stát a města stát významnými investory v bytové výstavbě pro všechny, potom by buď tuto výstavbu nebo nájemné musely dotovat, nebo by se dostaly na cenovou úroveň privátních investorů. Nemyslím přitom, že je správnou cestou dotovat pracující střední třídu a výš. Kromě toho, nevím jak stát, ale města na významnou bytovou výstavbu nemají. Jsou totiž odkázána na rozpočtové určení daní od státu a v něm se s takovým typem výdajů jistě nepočítá. Nepočítá se v něm totiž ani s výdaji na veřejné služby, o něž se musí město postarat bez jakékoliv diskuze: úklid, komunikace, bezpečnost a pořádek, školy, kulturní a vzdělávací zařízení atd.

  3. Proč město nepostaví na díře Perštýn pořádné bazény ?ale žádné tobogany a ty sračky skluzavky a podobně ,prostě jen několik bazénů ,školy nemají kde provádět výuku plavání a lidi z Liberce se musí vejít do bazénu a ten je neustále omezován tréningem sportovců,bylo by to užitečné a prospěšné pro lidi z Liberce i okolí..Určitě by se našel provozovatel.

  4. Počet razítek při stavebním řízení sice můžou státní orgány omezit, ale dokud bude nová výstavba hájemstvím soukromých developerů, nebude se stavět nic pro obyčejné lidi. Developerům se to nevyplatí, radši postaví další luxusní rezidenci pro spekulanty, další byty na víkend pro bohaté pražáky a cizince. Místní utřou hubu leda tak. Můžeme ideologicky módně tady volat, že trh je dobro a státní zásah je zlo, ale autor má pravdu, že lidi se začínají naštvávat. Už dnes jsou slyšet hlasy, že před Listopadem bylo lépe. Ne že by se někomu stýskalo po politickém útlaku a vyhazovech z práce a studia a omezení cestování, ale lidi štve to bydlení.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označeny *

*
*

.