Piráti nechtějí Liberec bez bazénu, primátor zase odmítá město s třímiliardovým dluhem

Piráti přišli s kritikou cílenou na liberecký magistrát. Jde o opravu libereckého bazénu. Nelíbí se jim, že by město mělo zůstat dva roky - tak dlouho by měla rekonstrukce zhruba trvat - bez plaveckého zázemí. Primátor Jaroslav Zámečník ovšem oponuje, že nehodlá přivést město do situace, kdy bude mít místo dvou miliard rovnou tři miliardy dluhů. Piráti uvádějí: „Liberec připravuje nutnou rekonstrukci plaveckého bazénu, která celý areál pravděpodobně až na dva roky uzavře. Vedení radnice představilo veřejnosti i plaveckým oddílům alternativu v podobě dojíždění do sousedního Jablonce. Tento kurs řešení problematiky je ale rozhodně nepotěšil. Nemluvě o seniorech, pro které komplikované dojíždění do jiných měst nepřichází v úvahu.“


Řešení se přitom podle nich nabízí. Před opravou velkého bazénu zrekonstruovat bazén v ZŠ Švermova na Františkově, aby plavci mohli po dobu dvouleté opravy hlavnho bazénu využívat právě tento. „Školní bazén má 25 metrů a je již roky smutnou připomínkou nerozvážného hospodaření města. Jeho rekonstrukce si vyžádá zhruba 60 až 76 milionů korun,“ míní Piráti, přiznávajíce, že nejde o malou sumu.

„Ale rekonstrukce bazénu se městu vyplatí, a to hned z několika důvodů. Prvním je, že se vyřeší otázka školního plavání po dobu rekonstrukce. Druhým důvodem je dostupnost bazénu pro plavecké oddíly a veřejnost v odpoledních a večerních hodinách – a to i do budoucna. Velký bazén je v současné době vytížen na maximum a pokud by se školní plavání řešilo v bazénech základních škol – Švermova, Sokolovská, Ještědská a Dobiášova – bylo by to rozumné řešení, které je vstřícné hlavně k Liberečákům. Rekonstrukcí město navíc zhodnocuje svůj majetek, neboť základní školy jsou příspěvkové organizace města a je tedy v jeho zájmu, aby městský majetek nechátral,“ věří.

750 milionů? Zcela mimo možnosti Liberce

Na apel Pirátů zareagoval primátor města Jaroslav Zámečník (Starostové), který uvedl, že rada města musela zastavit projektování obou bazénů. Proč? V případě bazénu na Tržním náměstí se utratilo za projektování 1,5 milionu a Rada architektů projekt zamítla. Navíc cena překročila 750 milionů, což je podle primátora zcela mimo finanční možnosti města. „Podobně byla zpracovaná dokumentace na rekonstrukci bazénu Švermova, cena s přístavbou šaten 72 milionů, v dražší variantě 82 milionů. Například v Pardubicích staví v současnosti zcela novou přístavbu 25 metrového bazénu za 65 milionů. V Plzni, Olomouci nebo Hradci prováděli rekonstrukci bazénů s odstávkou zhruba 4 měsíce nebo postupně za provozu v řádech desítek milionů,“ vypočítává Zámečník

Je proto podle něj nejprve třeba promyslet všechny varianty. „A nenechat se natlačit bez rozmyslu do investic. Protože na vše, co je uvedeno, si bude muset Liberec vzít úvěr. A nesplacený úvěr je v současnosti kolem 1,9 miliardy korun plus kontokorent 250 milionů. Po předchozím vedení totiž nezůstaly ani připravené promyšlené projektové dokumentace a ani našetřené peníze. Také nechci Liberec bez bazénu, ale nechci současně Liberec s dluhem 3 miliardy,“ varuje.

„V případě rekonstrukce velkého bazénu, tedy výluky, budeme hledat náhradní plavání například v Jablonci a ve školních bazénech, máme tři jiné," uvedl Zámečník. Pro prostory po bývalém bazénu v ZŠ Švermova budou podle něj hledat jiné využití, nejspíš tam vznikne tělocvična či jiné sportoviště.

Podle náměstka primátora pro školství Ivana Langra (Starostové) tři školní bazény stačí asi pro polovinu dětí z Liberce, které docházejí na školní výuku plavání ve druhé a třetí třídě. Nedostatek kapacity bude město částečně řešit rozdělením výuky do více let. „Jsme domluveni s Českou školní inspekcí, že můžeme termín prodloužit do konce prvního stupně, tedy až do páté třídy," uvedl Langr.

Uzavření plaveckého stadionu dění v Liberci výrazně poznamená, ročně má kolem 350 000 návštěvníků. Rekonstrukci ale areál z poloviny 80. let nutně potřebuje, důležitá technologická zařízení jsou už dožilá. Předchozí vedení města náklady na modernizaci odhadovalo na více než 600 milionů korun, současné počítá s částkou kolem 400 milionů korun. Ušetří zejména tím, že tam nebude budovat další 25metrový bazén.

FAKTA

Plavecký bazén na Tržním náměstí v Liberci byl otevřen 1. 5. 1984. Od roku 1994 probíhá v celém komplexu postupná modernizace. Původně ryze sportovní zařízení je cíleně přetvářeno na rekreačně-relaxační areál.

Plavecký bazén je určen pro širokou veřejnost, pro celé rodiny včetně prarodičů, zájmové skupiny, organizaci i mezinárodních závodů, tréninky a soustředění sportovních klubů.

Mimo závodního 50ti metrového bazénu s osmi dráhami je tady i skokanská sekcí s prknem 1 metr a 3 metry a skokanskou věží 5 metrů.

Teplota vody velkého bazénu se pohybuje mezi 25.5 až 26,5 stupni, a hloubkou vody  od 1.35 metru do 3.80 metru. Dětský výukový bazén jens maximální hloubkou 0,7 metru a teplotou vody 28 stupňů, je určený pro děti starší tří let.

V areálu je také dětské brouzdaliště s vířivkou vyhřátou na 28,5 stupně a hloubkou 30 centimetrů. Zpestřením je Kneippův chodník. Tam je  možná chůzí po oblázcich a masáž nohou teplou a studenou vodou. Dětem slouží čtyřdráhová  nerezová skluzavka, vlna. Oblíbená je i vířivka pro sedící i ležící návštěvníky.

Prostoru dominuje potápěčská věž hluboká 8.5 metru.  Má tři velká okna  kde je možné sledovat výcvik potapěčů.

Kromě sauny pro dospělé je v bazénu rovněž dětský Sauna svět, uzavřený prostor s obsluhou určený výhradně na saunování dětí a ve vybraných časech i na společné saunování rodičů s dětmi  do deseti let . Je tu mimo klasické sauny s ochlazovacím bazénkem, ten má rovněž dvě úrovně hladiny dle velikosti dětí, i parní komora, svačinový kout a  lehárna pro odpočinek.  Během saunování je  možné vyjít na Sluneční louku a ochladit se vzduchem, sprchou a v zimě i sněhem.

Bazén se pyšní 150 metrů dlouhým, nerezovým toboganem, jak provozovatel uvádí, „nejdelším mezi Mnichovem a Moskvou”. Druhý, červený tobogana je trochu pomalejší a má 107 metrů.

Hned vedle dojezdu je vstup do divoké řeky s vířivkou, jeskyní a nuceným plaváním, vše pod širým nebem a v provozu po celý rok, tedy i za mrazu a sněhu. Hloubka je tu 1.60 metru, a proto menší děti do této atrakce mohou pouze v doprovodu.

V bazénu i můžete i zaposilovat. Wellness centrum je nadprůměrně vybavená posilovna s aerobním sálem, občerstvením a doplňkovým prodejem. V bazénu se lidé rovněž věnují spinningu, energeticky účinnému skupinovému cvičení na stacionárním kole.

Sauny pro dospělé jsou klasické, oddělené.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE