Piráti oznámili kompletní kandidátku do podzimních krajských voleb

Česká pirátská strana zveřejnila desítku kandidátů, které vyšle do boje o mandáty v letošních volbách do zastupitelstva v Libereckém kraji. Vlastní kandidátku tu Piráti staví poprvé, jejím lídrem bude turnovský radní a softwarový specialista Zbyněk Miklík. Strana půjde do krajských voleb sama. Spojení se Stranou zelených a KDU-ČSL členové už dříve odmítli.


Lídr pirátské kandidátky Zbyněk Miklík. Foto: Piráti

Ze stranického hlasování pro nadcházející krajské volby v Libereckém kraji vzešlo deset kandidátů, jejichž lídrem se stal už na podzim turnovský radní a softwarový specialista Zbyněk Miklík.

„Za lídra do krajských voleb byl zvolen pro své manažerské a analytické dovednosti. Ty prokazuje jak ve svém profesním působení specialisty a školitele v oblasti veřejných zakázek, tak v práci pro město. Nebojí se zastávat objektivní kritický postoj i vůči rozhodnutím kolegů v rámci koalice, ale zároveň aktivně přistupuje k hledání hledání kompromisů. Jeho prioritami jsou otevřenost a srozumitelnost komunální politiky, transparentnost veřejných zakázek, rovný přístup a příležitosti, stejně jako eGovernment a online úřad,“ uvádějí mimo jiné v tiskové zprávě Piráti o svém lídrovi pro krajské volby.

Zatím největší úspěch měli Piráti v Libereckém kraji v posledních volbách do Evropského parlamentu, kde skončili druzí za hnutím ANO, když jim hlas dalo 14,92 procenta voličů. Úspěšní byli i v minulých volbách do Poslanecké sněmovny, kdy skončili na třetím místě za ANO a Starosty a nezávislými. Hlasovalo pro ně 11,42 procenta voličů. Ve Sněmovně tak mají za Liberecký kraj jednoho svého zástupce - Tomáše Martínka z České Lípy.

V komunálních volbách získali Piráti v Libereckém kraji 12 mandátů. Z velkých měst mají své zástupce v České Lípě a Turnově, v Semilech se dohodli na spolupráci. V Jablonci nad Nisou se koalice s ANO před několika měsíci rozpadla. V krajském městě Liberci Piráti v komunálních volbách nekandidovali, protože neměli dost kvalitních lidí na sestavení samostatné kandidátky a o spojení s jiným politickým uskupením vůbec neuvažovali.

Letos podle předsedy České pirátské strany pro Liberecký kraj Ondřeje Kolka mají ambici ve volbách nejen uspět, ale rovnou zvítězit.

„Až ve volbách uspějeme, věřím, že budeme jednat nejpravděpodobněji se Starosty a se Zelenými. Ti první zřejmě budou jedněmi z nejsilnějších, a přitom u nich necítím nespolehlivost jako u ANO. Ti druzí budou prosazovat ekologická témata, což rádi podpoříme a přitom vyvážíme naším praktičtějším přístupem. Chceme přinášet ideály tam, kde je kraj moc při zemi a naopak být zárukou racionality tam, kde už se moc idealizuje,“ řekl na podzim v rozhovoru pro Liberecké Zprávy Ondřej Kolek s tím, že věří v zisk minimálně 10 procent hlasů.

„Víme, že tu mají silnou podporu Starostové, kteří nemají škraloup z celostátní politiky. Voliči ANO se nebudou ptát na program a osobnosti a s velkou hojností obdarují toto hnutí svými hlasy. Liberální a klimaticky zodpovědný volič bude váhat mezi Piráty, Zelenými a Změnou. Na rozdíl od mnohých jsme ještě nedostali šanci se v Libereckém kraji ukázat. Bude to těžké, ale už teď máme vybraného kvalitního lídra a brousíme formu. Máme schopnosti i šanci vyhrát," řekl v rozhovoru Kolek.

Piráti už předem avizovali, že v případě úspěchu se odmítají podílet na koalici s KSČM a SPD. Za dinosaury pak označují zástupce ODS a ČSSD. „Nebudí důvěru, nesmyli ze sebe „Palermo“, neomladili se mentálně ani personálně. Bohužel," míní předseda krajského sdružení České pirátské strany Kolek.

Vedle Zbyňka Miklíka se na prvních 5 místech kandidátky objeví Václav Židek, který je vedoucím Krajského expertního týmu pro dopravu a 1. místopředsedou místního sdružení Pirátů v České Lípě, jablonecká zastupitelka, ekonomka a podnikatelka Jarmila Valešová,  opoziční zastupitel a předseda Kontrolního výboru v Železném Brodě Jan Tempel, nebo dramaturgyně Daniela Weissová, zastupitelka v Turnově, která působí i ve čtyřech komisích Rady města.

Sami půjdou letos do krajských voleb i Starostové pro Liberecký kraj (SLK). Možnost, že by utvořili společnou kandidátku s KDU-ČSL a s TOP 09 odmítli. Lídrem SLK se pravděpodobně stane dosavadní hejtman Martin Půta.

Jasno už má i ODS. Jejím lídrem je krajský předseda občanských demokratů a starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Hnutí ANO, sociální demokraté a komunisté počítají s tím, že o podobě svých kandidátek i jejich lídrech budou rozhodovat až v únoru nebo v březnu. Samostatnou kandidátku připravuje i SPD. „Neuvažujeme o tom, že bychom s někým tvořili volební koalici," řekl před časem její krajský předseda a poslanec Radovan Vích.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE