Plat 45 až 90 tisíc? I na to lákají zaměstnavatelé v kraji. A nejen manažery. Dostat ho může montér, obchodník, ale i kuchařka

Na trhu práce přituhuje. Průměrný plat v Libereckém kraji se podle dat Českého statistického úřadu za první tři měsíce letošního roku dostal přes hranici 30 tisíc korun, míra nezaměstnanosti zůstala pod třemi procenty. Zatímco analytici chválí rekordní poměr uváděných dat za posledních 22 let, personalisté si lámou hlavu nad tím, jakými benefity udržet stávající a přilákat nové zaměstnance. A výše mzdy je stále jednou z hlavních motivací.


Ilustrační foto: PxHere

Ačkoliv průměrná měsíční mzda v Libereckém kraji je nyní podle statistiků 30 034 korun, i nadále zaostává za celostátním průměrem zhruba o 2,5 tisíce. V aktuálním přehledu většiny renomovaných portálů s nabídkami práce v regionu lze nicméně najít zaměstnání, které vedle různých benefitů lákají i na výrazně vyšší plat, než ukazuje zmiňovaný průměr v zemi. A nemusí jít nutně jen o manažerské či vedoucí pozice. Až 90 tisíc, tedy zhruba trojnásobek průměrné mzdy, si může vydělat například montér kuchyní. Podobně dobře placenou pozici může získat i obchodník u jednoho z mobilních operátorů, nebo realitní makléř. Přibližně 1,5 krát více, než je průměr v kraji, pak nabízejí někteří zaměstnavatelé i nevyučeným kuchařům a číšníkům. 

„Díky neustálému růstu služeb našim zákazníkům hledáme posily pro stávající týmy montážníků kuchyní. Máte zkušenosti v oboru? Chcete montovat značkové kuchyně v základním i prémiovém segmentu? Pak hledáme právě vás,“ vyzývá ve svém inzerátu na portálu www.prace.cz  společnost Oresi, která aktuálně usiluje o posílení pracovních pozic na Liberecku a Turnovsku, přičemž jako mzdu uvádí částky v rozsahu 50 až 90 tisíc korun. Omezení? Minimálně dvouletá praxe v oblasti montáží nábytku, nejlépe kuchyní.

Až na 120 tisíc korun, tedy čtyřnásobek nynější průměrné mzdy v kraji, láká možné budoucí kolegy či kolegyně realitní společnost RE/MAX Eso. Nejméně si přitom budoucí makléř podle personální prezentace této společnosti na portálu www.jobs.cz měsíčně vydělá zhruba 60 tisíc, přičemž v tomto případě je jednou z podmínek pro přijetí středoškolské vzdělání nebo odborné vyučení s maturitou. 

Na nabídku s lepším výdělkem lze ale narazit i v oboru gastronomie. Například frýdštejnská společnost BRA3 JCDC, s.r.o, která nepatří mezi obří zaměstnavatele, ale spíše menší rodinné firmy, poptává uchazeče na pozici kuchaře/kuchařky pro exkluzivní restauraci. Jako horní hranici platového ohodnocení přitom uvádí 48 000 korun a pracovní smlouvu či dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou. A požadavky na vzdělání nebo praxi v oboru? To prý není podstatné.

„Dej nám šanci tě trochu líp poznat a napiš nám něco o sobě. Co Tě baví a co se chceš naučit? Co už umíš a co máš za sebou?,“ láká ve svém inzertním sdělení na www.prace.cz soukromá firma.

Růst mezd v Libereckém kraji lze zaznamenat i u některých vybraných pozic ve velkých průmyslových podnicích, kde mohou být odměny vyšší, než je aktuální celostátní průměr. 

Daří se zejména firmám z oblasti automobilového průmyslu, které prakticky stále nabírají nové zaměstnance a ty kvalifikované doslova přeplácejí.

Například liberecký výrobce plastových dílů pro osobní i nákladní automobily Magna Exteriors (Bohemia) zvýšil loni mzdy ve výrobě v průměru o desetinu. Kvalifikované profese, jako jsou elektrikáři, seřizovači nebo mechanici, si tam vydělají zhruba 38 000 korun.

Platy ve velkých podnicích v automobilovém průmyslu ženou nahoru rostoucí mzdy i ve Škodě Auto Mladá Boleslav, kam z Libereckého kraje dojíždí řada zaměstnanců právě kvůli lepšímu výdělku. 

Podle ředitele liberecké Magny Miroslava Frontze není ale takové tempo růstu mezd dlouhodobě udržitelné. 

„I proto investujeme do racionalizace a robotizace. Pokud chceme přežít, musíme zvyšovat produktivitu. Abychom mohli dál zvyšovat mzdy, tvořit zisk a být úspěšnou společností,“ uvedl před týdnem na tiskové konferenci společnosti ředitel Magny, která jen v Liberci zaměstnává kolem 1 800 lidí.

Zaměstnanců v Libereckém kraji dál přibývá. Jejich počet se v prvním čtvrtletí 2019 zvýšil o necelé procento, v průměru jich v kraji bylo 148 400. Dlouhodobě pozitivní vývoj na domácím trhu práce by se měl podle analytiků udržet i v následujících měsících.

„Jsou sice patrné kusé známky poklesu zaměstnanosti v některých segmentech průmyslu, avšak podmínky na trhu práce celkově nadále zůstávají z hlediska zaměstnance nadprůměrně příznivé. Míra nezaměstnanosti tak za celý letošní rok vykáže úroveň 2,9 procenta, mírný nárůst ji pak ovšem čeká i v roce 2020.

V letošním roce už ovšem zvolní mzdová dynamika. Mzdy letos porostou reálně o čtyři procenta, zatímco loni rostly reálně tempem 5,9 procenta. V posledním čtvrtletí roku 2019 průměrná mzda poprvé v historii atakuje úroveň 36 000 korun,“ píše mimo jiné ve svém hodnocení aktuálního stavu hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE