Zákeřný pneumokok za rok usmrtil několik lidí. Neriskujte a nechte se očkovat, varují lékaři před invazivní infekcí seniory a rodiče dětí

Sedmadvacet lidí čelilo vloni jen na území Libereckého kraje velmi vážnému průběhu invazivní pneumokokové infekce (IPO). Čtyři z nich podle MUDr. Jaroslava Harmana z Krajské hygienické stanice v Liberci na následky onemocnění zemřeli. Pneumokok může vyvolat těžký zápal plic, meningitidu a otravu krve. Někdy i s celoživotními následky. Smrtí končí zhruba pětina všech případů onemocnění. Lékaři varují hlavně seniory a rodiče dětí, aby riziko infekce eliminovali očkováním.


Pneumokok pod mikroskopem. Ilustrační foto: PxHere

Bakterie Streptococcus pneumoniae je velmi nebezpečná zejména pro děti do dvou let a seniory.

„Pneumonie neboli zápal plic je jedno z nejzávažnějších respiračních onemocnění, které v ČR ročně postihne více než 100 tisíc obyvatel, z nichž mnoho nemoci podlehne. Jedním z nejčastějších původců infekce je baktérie Streptococcus pneumoniae. Pro předcházení onemocnění je velice důležitá prevence, zejména pak očkování. A to především u rizikových skupin,“ upozorňuje primář plicního oddělení Krajské nemocnice Liberec (KNL) a regionální koordinátor České pneumologické a ftizeologické společnosti MUDr. Tomáš Vencálek.

Jen za minulý rok onemocnělo v Libereckém kraji invazivním pneumokokovým onemocněním 27 osob. Čtyři z nich zemřely.

Snížit riziko infekčního onemocnění může podle lékařů právě preventivní očkování. Upozorňuje na to Světová zdravotnická organizace (WHO), která mezi první desítku „Hrozeb globálního zdraví v roce 2019“ zahrnula také „vakcinační váhavost“.

„Očkování je jedním z nákladově nejúčinnějších způsobů, jak se vyhnout chorobám. Aktuálně zabraňuje 2 až 3 milionům úmrtí ročně,“ uvádí se ve zpráva WHO.

Pneumonie měla podle WHO například v roce 2015 na svědomí celosvětově asi 16 procent úmrtí dětí do 5 let. Konkrétně šlo zhruba o 920 tisíc případů.

Zápal plic se nevyhýbá ani známým osobnostem. Před časem mu podlehl třeba známý český kameraman slavného filmu Spalovač mrtvol a dokumentarista Pražského jara Stanislav Milota. Dlouhodobě se z pneumokokového onemocnění zotavuje i oscarový režisér Jiří Menzel.

Ohrozit život ale dokáže forma pneumokokové infekce i mladším lidem. Ve 46 letech na něj zemřela například americká modelka a herečka Kim Porter.

Pneumokokové onemocnění není pouze běžné nachlazení. Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je kulovitá bakterie velikosti asi dva mikrometry (mikrometr = tisícina milimetru pozn. red.). Typicky se shlukuje do dvojic, takže pod mikroskopem její tvar připomíná kávová zrnka.

„Běžně osídluje sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích. Svým nosičům nezpůsobuje problémy, dokud není oslabena obranyschopnost organismu například při viróze. Pak může proniknout do dalších částí těla a způsobit závažnou infekci,“ upozorňuje primář a krajský koordinátor MUDr. Vencálek.

Při vstupu pneumokoka do mozkových obalů nelze vyloučit, že vznikne meningitida. Ta dokáže i po vyléčení zanechat trvalé následky. Například poškození zraku a sluchu, ochrnutí. Ale i poruchy mentálního vývoje. Nebezpečný je podle odborníků i průnik bakterie do plic, kde může způsobit zmiňovaný zápal plic.

Inkubační doba mezi vniknutím bakterie do těla a prvními příznaky bývá u pneumokokového onemocnění zpravidla 1 až 3 dny. Má prudký začátek s vysokou horečkou, kašlem, bolestí na hrudi a dušností.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE