Po letecké tragédii se ruský armádní pěvecký sbor Alexandrovci vrací do Liberce

V pražské Tipsport Areně se uskuteční zahajovací koncert turné ruského armádního pěveckého a tanečního souboru Alexandrovci. Série vystoupení skončí 26. května v Ostravar aréně v Ostravě. Soubor mezi tím navštíví Brno, Liberec, Plzeň, České Budějovice, Pardubice a Olomouc. Alexandrovci po tragédii, která soubor zasáhla při leteckém neštěstí v prosinci 2016, vystoupí s rekordním počtem 130 členů.


„Diváci se mohou těšit na mimořádný výroční program, který nabídne to nejlepší z repertoáru Alexandrovců. Zazní všechny hity jako Svatá válka, Kaťuša nebo Kalinka v podání známého sólisty Vadima Anaňjeva, kterému se díky jeho jedinečné interpretaci říká Mistr Kalinka," uvedl manažer českého turné Pavel Košatka.

Anaňjev je jedním ze tří sólistů, kteří nebyli na palubě letadla Tu-154, které se před třemi lety zřítilo do Černého moře krátce po startu z letoviska Soči. Z 92 lidí na palubě, včetně 64 členů Alexandrovců, nikdo nepřežil.

Alexandrovci se veřejnosti poprvé představili 12. října 1928 v Ústředním domě Rudé armády v Moskvě. Soubor založil hudební skladatel, dirigent, sbormistr a pedagog Alexandr Vasiljevič Alexandrov, mimo jiné autor sovětské i současné ruské státní hymny, který stál v jeho čele až do své smrti v roce 1946. Od té doby nese soubor jeho jméno. Skládá se z orchestru, pěveckého a tanečního sboru. Jejich repertoár netvoří pouze ruské národní písně, ale zasahuje do hudebních žánrů od klasiky přes jazz, rock až po moderní hudbu. S Alexandrovci jako hosté vystupovali například Karel Gott, Lucie Bílá, Petr Kolář, Petra Janů, Aleš Brichta, Bára Basiková či houslový virtuos Pavel Šporcl. V minulosti vzhledem k ukrajinské krizi jejich koncerty provázely protesty aktivistů.

V Liberci soubor vystoupí v pondělí 20. května od 19 hodin v Home Credit Areně.

(ČTK, LZ)


Celkem
Sdílení