Po porodu druhého syna upadla maminka do kómatu. Tragédii se snaží lidé zmírnit veřejnou sbírkou

Osudovým dnem byl pro mladou maminku Elišku 19. březen letošního roku. V půl šesté ráno se jí narodil druhý syn, Štěpán. Vše proběhlo hladce. Ženu i syna si mohl manžel Petr odvézt ten samý den odpoledne domů. Na bratra se tam už těšil dvouletý Kryštof. Štěpán ale nakonec strávil s maminkou jenom několik hodin. Ani ne celý jeden den. Upadla totiž do hlubokého kómatu. Ukázalo se, že žena z Tanvaldu na Jablonecku měla v hlavě nádor – meningeom o velikosti více než 5 centimetrů, o kterém se nevědělo. Zřejmě vlivem tlaku při porodu došlo ke krvácení z nádoru a velkému otoku mozku. Upadla do kómatu a po půlnoci byla záchrankou převezena do liberecké nemocnice a urgentně operována. Nádor byl odstraněn. Otok mozku ale stihl napáchat velké škody.


Na fotografii v sedmém měsíci těhotenství. Foto: proelisku.cz

Neštěstí se nyní snaží rodině ulehčit lidé sbírkou na adrese proelisku.cz.

Elišce je 32 let. Vystudovala počítačovou grafiku. Do odchodu na rodičovskou dovolenou byla úspěšnou propagační grafičkou. Měla svou práci ráda. Volný čas věnovala sportu. Milovala kolo, jízdu na koloběžce, in-line brusle, v zimě snowboard.

„V roce 2015 se vdala. Rok nato se narodil vytoužený syn Kryštůfek. Eliška podřídila všechno péči o chlapečka, téměř se od něho nehnula, do dvou let ho kojila. Kryštůfek byl velmi šťastné dítě a Eliška velmi šťastná maminka. Společně s tatínkem Petrem se moc těšili na narození druhého chlapečka. Chystali se vzít si hypotéku a postavit domek,“ píše se na webu proelisku.cz.

Poté, co po druhém porodu upadla do kómatu, ležela několik týdnů v bezvědomí na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Následně byla převezena na JIP v Liberci. Zde prodělala těžkou sepsi celého těla a lékaři odhalili silnou epileptickou aktivitu mozku. Po měsíci byla převezena na oddělení následné intenzivní péče v nemocnice v Tanvaldě. Nyní je dočasně opět v liberecké nemocnici, kde podstupuje terapii v hyperbarické komoře. Je při plném vědomí, intelektuální schopnosti jí zůstaly. Dokáže číst a prstem na tabulce s abecedou napsat krátký vzkaz. Pohybem prstu levé ruky dokáže odpovědět ano – ne. Její tělo je ale jinak téměř nehybné.

Bratři Štěpán a Kryštof. Foto: proelisku.cz

Její obličej přišel o mimiku. Nemůže otevřít ústa, mluvit, jíst, polykat, usmát se. Je vyživována sondou „PEG“, hadičkou skrz břišní stěnu přímo do žaludku. Dýchá sama, ale má tracheostomii. Od začátku má trochu pohyblivou levou stranu těla, díky čemuž může mírně komunikovat. Pravá strana byla dlouho zcela nehybná, ale cítí ji a nyní se začíná trochu pohybovat. Jsou vidět sice malé, ale velmi důležité pokroky. Je zřejmé, že bude potřebovat intenzivní rehabilitaci, která by pomohla dál zlepšovat její zdravotní stav.

„Největší starost má ale rodina o její psychiku. Zdá se, že si teprve teď začíná plně uvědomovat, jak je její stav vážný. Nemůže být se svými dětmi, pro které žila,“ uvádí web proelisku.cz. „Nemůže vidět, že se Štěpánek už směje a začíná brebtat. Staršímu chlapečkovi Kryštůfkovi maminka moc chybí. Najednou zmizela z jeho života. Na mateřskou dovolenou nastoupil Petr, a i když se ze všech sil snaží, maminka jim všem doma schází.“

Zdá se, že pro pacienta s potřebou takto intenzivní péče neexistuje v našem systému zdravotnictví možnost umístění na rehabilitačním oddělení. Rodina proto hledá soukromá zařízení a doufá v možnost další intenzivní rehabilitace v lázních, až se ženin stav ještě zlepší. Bude nepochybně potřebovat i speciální pomůcky. Je zřejmé, že finanční náročnost se bude pohybovat ve statisícových částkách.

„Rodina také musí vyřešit bydlení, zatím žili u Petrových rodičů, ale to není se dvěma dětmi a v Eliščině stavu již možné. Rodinný rozpočet tvoří nyní Eliščina nemocenská a Petrova rodičovská. Jedni prarodiče jsou zaměstnanci s nevysokými příjmy, druzí už jsou v důchodu,“ uzavírá web.

Lidé se proto rozhodli, že rodině pomohou veřejnou sbírkou.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE