Počet návštěvníků Bozkovských jeskyní se blíží ke třem milionům, chystají vylepšení

Bozkovské dolomitové jeskyně, které patří mezi nejoblíbenější turistické cíle Libereckého kraje, nejvíce lákají v létě za deště a ve vedru. Čas prohlídky si většina návštěvníků rezervuje dopředu. Od otevření 2. května před 50 lety navštívilo jeskyně kolem 2,85 milionu lidí. Pokud se na zájmu o ně nic nezmění, třímiliontého návštěvníka přivítají za dva až tři roky. V plánu do budoucna je zlepšení povrchového areálu, řekl vedoucí jeskyní Dušan Milka.


 

„Byli bychom rádi, kdyby byl v jednotném stylu. Budovy vznikaly pro potřeby návštěvníků a nikdo nekoukal na to, jestli to má nějaký lad," uvedl Milka. Podle něj by chtěli také vybudovat venku pro návštěvníky větší přístřešek. „Pro případ nepříznivého počasí, kdy čekají nebo vyjdou z jeskyní," řekl. Projekt je ale teprve na začátku, zatím není ani hotová studie. Změny navíc musí schválit památkáři, protože jeskyně jsou národní přírodní památkou.

Samotné jeskyně se proměny v atraktivnější místo dočkaly už v minulosti. „Je tam jiné osvětlení a méně světla než dříve, kdy to bylo až přesvícené a nedělalo to úplně dojem jeskyně," uvedl Milka. Trasu považuje za dobře navrženou. „Na začátku není tolik výzdoby, víc se povídá a trochu poučuje. Ale to návštěvník ještě snese, na začátku je vnímavý," uvedl vedoucí. Zajímavých útvarů podle něj postupně přibývá a to nejlepší přijde v Jezerním domě. „To je perlička na konci," uvedl Milka. Jezero s rozlohou 14 krát 24 metrů je největším podzemním v Čechách. Navíc se nachází nejníže na trase, 22 metrů pod zemí.

Návštěvníky jeskyně přitahují, i když leží mimo hlavní silniční tahy a cesta k nim vede po úzkých vozovkách. „Jeskyně jsou typické tím, že návštěvníci chodí, když prší anebo když je velké vedro. Když je rozumné počasí, tak jich tolik není," uvedl vedoucí jeskyní. Dřív bývalo také zvykem, že lidé čekali na otevření už v 8:00. „To už pár let není pravda a i odpoledne návštěvníci odjíždějí dříve," řekl Milka.

Kvituje ale, že si lidé navykli prohlídku dopředu zarezervovat. Dolů totiž může jít v jedné skupině maximálně 25 návštěvníků. „V létě víc než 85 procent lidí má rezervaci," dodal. Základ návštěvnosti podle něj tvoří nasmlouvané zájezdy turistů z Česka a Polska. Jednotlivci a rodiny chodí hlavně v létě. Někteří návštěvníci pravidelně přicházejí každý rok. „Jsou to hlavně lidé z bližšího okolí, už vám i říkají, co máte, nebo nemáte dole říct," uvedl vedoucí.

Bozkovské jeskyně jsou třetí nejnavštěvovanější v republice. Za rok si je prohlédne mezi 60 000 a 70 000 návštěvníky. „Českých chodí víceméně pořád stejně, kolísání návštěvnosti je dané tím, kolik přijede cizinců," uvedl Milka. Zahraniční turisté tvoří bezmála čtvrtinu návštěvníků. Zatímco v 90. letech převládali Němci, nyní jsou to Poláci. Prohlídka jeskyní trvá 45 minut, návštěvníci při ní ujdou 350 metrů. Za 50 let je podzemím provedlo přes 500 různých průvodců.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE